çalkantılı geçti birkaç yıldır, ancak Çin’in imalat sanayii şimdi toparlanma sürecinde. Bir zamanlar düşük kaliteli üretim ve yoğun emek ile karakterize edilen bir endüstri, teknolojinin yardımıyla yüksek kaliteli bir üretim merkezine dönüştü.

Otomasyon ve robotik, işgücü verimliliğini artırırken ve işgücü eksikliklerini hafifletirken Çin’in imalatını modernize etme potansiyeline sahiptir. Tahmin edilebileceği gibi, şirketler ve yatırımcılar bu trendden yararlanmak istiyor.

Robotik bir süredir sıcak bir sektör, ancak popülaritesi son birkaç yılda arttı. Pazar araştırma firmalarının istatistiklerine göre, sektör 2021’de 6 milyar dolarlık yatırım ve finansman kaydetti ve beş yıl içinde iki katına çıkması bekleniyor.

Ancak bu yatırımların ne zaman uygun bir getiri sağlayacağı bilinmiyor. Robotik, Çin’in risk sermayesi endüstrisindeki en büyük balonu yaşıyor ve spekülasyon ve aşırı değerli şirketlerle dolu. Son 10 yıldaki benzer yatırım balonlarıyla karşılaştırıldığında, bu balon daha büyük ölçekli, daha uzun süreli ve daha önce hiç olmadığı kadar yıkıcı olabilir.

Fiyat-kazanç oranı, borsada işlem gören birçok şirket için artık geçerli değil ve piyasa-satış oranı da pencereden dışarı çıktı. O Huang

Bununla birlikte, “büstü” tamamen önlenebilir. Yatırımcılar ve şirketler, iş temellerine geri dönmeli ve müzakere masasının her iki tarafında da endüstrinin tipik çıkış sabırsızlığına direnmelidir.

Pazarı anlamak

Sermaye yatırımının akışıyla birlikte, Çin’deki pazarda kısmi ve döngüsel bir aşırı ısınma görüyoruz. Bu yatırım dalgasına yakalanan birçok yatırımcı, yazılım yatırım modelini taklit ediyor, çünkü İnternet girişimlerine yatırım yapan birçok kurum da bu alana agresif bir şekilde giriyor.

Peki bu yükselişin arkasında ne var? Çin’in hükümet politikasından, uygun bir çıkış kanalı açan Bilim ve Teknoloji İnovasyon kurulunun lansmanına kadar her şey. Artışı birleştirmek, Çin’in endüstriyel yapısını yükseltme dürtüsüdür.

Bununla birlikte, yatırımcıların endüstriyel teknoloji yatırımlarına yazılım yatırım kurallarını uygulamamaları çok önemlidir. Birincisi, çıkış dönemi için yatırım farklıdır. Robotik ve diğer endüstriyel teknolojilere yatırım, internet şirketlerine kıyasla nispeten uzun vadelidir. İnternet şirketleri yatırımdan üç ila beş yıl sonra halka açılabilir, ancak endüstriyel teknoloji firmalarının halka açılmaları muhtemelen iki kat veya daha fazla zaman alacaktır.genel-24

Bir cevap yazın