Akıllı Doku Otonom Robotu, bir domuzun yumuşak dokusunda insan yardımı olmadan laparoskopik cerrahi gerçekleştirebilir.

Akıllı Doku Otonom Robotu, bir domuzun yumuşak dokusunda insan yardımı olmadan laparoskopik cerrahi gerçekleştirebilir.
Fotoğraf: Johns Hopkins Üniversitesi

Johns Hopkins Üniversitesi ve başka yerlerdeki bir araştırma ekibi, robotlarının ilk kez insanların yardımı olmadan bir domuz üzerinde karmaşık ve hassas bir cerrahi prosedürü gerçekleştirebildiğini söylüyor. Dahası, robotun işi insan cerrahlardan daha iyi yaptığı bile ortaya çıktı.

Ameliyathanede robot kullanımı yok yeni, but güncel teknolojilerin yaygın olarak kullanılması, gibi Da Vinci sistemi, hala bir insan cerrah tarafından kontrol ediliyor. Axel Krieger ve meslektaşları tarafından geliştirilen Akıllı Doku Otonom Robotu veya STAR sistemi farklıdır.

Johns’ta makine mühendisliğinde yardımcı doçent olan Krieger, “Buna karşın, STAR, insan müdahalesi olmaksızın yumuşak dokuda bir cerrahi planı planlayan, uyarlayan ve uygulayan ilk robotik sistemdir.” Hopkins, Gizmodo’ya bir e-posta.

Yıllar boyunca, Krieger ve ekibi gösterdi STAR’ın önemli cerrahi görevleri insan cerrahlar kadar veya hatta onlardan daha iyi yerine getirebileceği, yine de bazı insan girdileriyle birlikte. Son araştırmalarında, yayınlanan Çarşamba günü Science Robotics’te, onlar sunmak STAR’ın domuzlarda otonom olarak karmaşık bir yumuşak doku ameliyatı yapabildiğini gösteren veriler laparoskopik olarak, msadece küçük kesilerle yapılır.

Prosedür, ince bağırsak anastomozu olarak bilinir ve bağırsağın uçlarının yeniden bağlanmasını gerektirir (bağırsağın bir kısmı zayıfsa bu gerekli olabilir).e örneğin bir tümörü tedavi etmek için çıkarıldı). Ufak bir hata bile arkasında sızıntılar bırakabileceğinden, incelik ve hassasiyet gerektiren bir ameliyattır. Kemik gibi sert yapılar yerine yumuşak doku ile çalışmak her cerrah için zorlu bir iştir.içinde hareket ederse anında ayarlamak zorunda kalabileceklerinden vücut.

Ancak STAR’ın dört domuz üzerinde çalışmasını içeren bu testlerde, robot uçan renklerle geçmiş gibi görünüyordu. Ekip, insan tarafından gerçekleştirilen operasyonlardan elde edilen verilerle karşılaştırıldığında, STAR’ın dikişlerinin ve dikişlerinin daha doğru ve tutarlı kabul edildiğini bildirdi. Ayrıca yapılan operasyonda herhangi bir sızıntı tespit edilmedi. domuzlar.

Bu tür karmaşık görevlerin üstesinden gelmek için STAR’ı otomatikleştirmek birkaç yenilikler, dedi Krieger. Biz olabilmek için standart cerrahi aletlerin değiştirilmesi gerekiyordu.biri için STAR tarafından ed. Robot ayrıca cerrahi bölgenin üç boyutlu görüntüsünü yeniden oluşturmak için yakın kızılötesi ve yapısal ışık kameralarının bir kombinasyonu ile donatıldı ve doku gibi şeyleri hesaba katmak için gerektiği gibi ayarlanabilen bir cerrahi plan oluşturmak için programlama gerektiriyordu. engeller. Ancak sonuçlar, otonom bir cerrahi robot inşa etmenin mümkün olandan daha fazla olduğunu ve “sadece hayal gücünün bir ürünü olmadığını” gösteriyor Krieger.

Ancak öngörülebilir gelecekte, STAR ve benzeri robotlar, tamamen devralmak yerine insan cerrahların asistanlığını yapmaya devam edecek. Ancak bu bile ameliyat yapmak için önemli bir adım olabilir. Krieger’e göre, cerrahların anastomoz gibi zorlu operasyonları daha iyi standartlaştırmasına izin vererek daha güvenli. Krieger ve ekibi ayrıca STAR gibi sistemlerin tümör rezeksiyonları gibi diğer zor yumuşak doku prosedürlerinde devrim yaratabileceğini umuyor. Ve “otonom robotik cerrahi sistemlerinin, hastaları normal hastane ortamı dışında, örneğin hastaneye giderken travma durumlarında tedavi etmeye yardımcı olabileceği” bir gelecek tasavvur ediyorlar.

Bu arada ekip, STAR’ı ve yeteneklerini daha da yükseltmeyi planlıyor. Mevcut deneylerde, örneğin, robot, yardımcı olmak için domuzun dokuları boyunca işaretlerin manuel olarak yerleştirilmesini gerektiriyordu. onun takibi. Artık robotun kameralarını daha az hacimli ve cerrahi planlamayı daha basit hale getirebilecek, işaretsiz bir yaklaşım üzerinde çalışmaya başladılar.genel-7

Bir cevap yazın