ESA’dan (Avrupa Uzay Ajansı) Thomas Pesquet, InSPACE-4 fizik çalışması için, Dünya ve uzay uygulamaları için yeni malzemeler üretmek ve üretmek için nanoparçacıkların nasıl kullanılacağına dair bir fikir verebilecek bir oturum yürütüyor. Kredi bilgileri: NASA

Emekli bir mikroskop ve kolloidler ve hücresel sinyalleşme üzerine yapılan çalışmalardan örnekler, Uluslararası Uzay İstasyonundan 24. SpaceX ticari ikmal hizmetleri görevine dönen kargolar arasında yer alıyor. 22 Aralık 2021’de istasyona varan Dragon gemisinin, ertesi öğleden sonra Florida kıyılarından aşağı inerek 22 Ocak’ta indirmesi planlandı.

Bu hızlı dönüş uçuşları, bilim insanlarının Kennedy Uzay Merkezi’ndeki deneylerine ilişkin ek gözlemler ve analizler yapmalarını sağlayarak, yerçekiminin numuneler üzerindeki etkilerini en aza indirir. Müfettişler daha sonra ev laboratuvarlarında daha derinlemesine analizler yapabilirler.

LMM için son ışık

Son teknoloji bir ışık görüntüleme mikroskobu olan Işık Mikroskobu Modülü (LMM), 2009 yılında istasyona fırlatıldı ve hak edilmiş bir emeklilik için Dragon’da Dünya’ya geri döndü. NASA’nın Biyolojik ve Fizik Bilimleri bölümü tarafından desteklenen bu güçlü tanı aracı, mikro yerçekimindeki mikroskobik fenomenlerin yeni araştırmalarını sağlayarak, birçok büyütme düzeyinde görüntüleri ve videoları uzaktan alma ve indirme yeteneği sağladı.

LMM, maddenin organize edilme ve mikroskobik düzeyde hareket etme şeklini gözlemlemeyi ve kaydetmeyi mümkün kıldı. Bilim adamları bu aracı, formülasyonlardaki ilerlemelere ve diş macunu ve şampuan gibi tüketici ürünlerinin raf ömrüne, 3 boyutlu baskıya ve Mars’ta değişen kumları tespit etme teknolojisine katkıda bulunan kolloidler, bir sıvı içinde asılı duran küçük parçacıklar üzerinde mikro yerçekimi araştırması için kullandılar. LMM ayrıca, CARA araştırması da dahil olmak üzere mikro yerçekimindeki bitki çalışmalarına katkıda bulundu ve CVB ve CVB-2 dahil olmak üzere termofizik araştırmalarını, mikro yerçekiminde ısı transfer sistemleri üzerine yapılan çalışmaları destekledi.

NASA astronotu Mark Vande Hei, Işık Mikroskobu Modülünü istasyondan kaldırır. Cihaz, on yılı aşkın bir süredir bilimsel araştırmaları destekleyerek Dünya’ya geri döndü. Kredi bilgileri: NASA

Küçük yapılar, bir araya getirin

InSPACE-4, manyetik alanlar kullanarak kolloidlerden veya bir sıvı içinde asılı parçacıklardan oluşan küçük yapıların birleştirilmesini inceler. Kolloidal yapılar, ışık ve ısıya mekanik tepkisi veya etkileşimi gibi birleştirilmiş malzemenin özelliklerini değiştirir. Mikro yerçekimi, montajı Dünya’da mümkün olmayan şekillerde ve zaman ölçeğinde gözlemlemek için eşsiz bir fırsat sunar.

Sonuçlar, yeni malzemeler üretmek ve üretmek için nanopartiküllerin nasıl kullanılacağına dair fikir verebilir ve termal kalkanlar, mikro meteorlardan koruma, enerji üretimi, enerji transferi ve robotik ve insan misyonları için aktüatörler ve sensörler dahil olmak üzere uzay uygulamaları için daha gelişmiş malzemelere yol açabilir. Diğer potansiyel uygulamalar arasında, termal kalkanlar, ses sönümleme cihazları, kamuflaj ve tıbbi teşhis gibi uygulamalar için Dünya üzerindeki malzemelerin imalatının geliştirilmesi yer almaktadır. Teknoloji, depreme eğilimli alanlar için temel stabilizatörleri inşa etmek gibi daha büyük ölçekli uygulamaları da destekleyebilir.

Müfettişler deneyi video indirme bağlantısı aracılığıyla izledi ve kolloidal yapıları içeren şişeler ek analiz için Dünya’ya geri dönüyor.

ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Matthias Maurer, Hücre iskeleti araştırması için hazırlanıyor. Kredi bilgileri: NASA

Mikro yerçekiminde hücre sinyali

Bilim adamları, mikro yerçekiminin memeli hücrelerini nasıl etkilediğini araştırmaya devam ediyor. ESA’dan (Avrupa Uzay Ajansı) bir araştırma olan hücre iskeleti, mikro yerçekiminin RhoGTPazlar olarak bilinen hücresel sinyal moleküllerinin işlevini etkileyip etkilemediğini inceler. Bu moleküller “moleküler anahtarlar” olarak işlev görür ve hücre çoğalmasının, programlanmış hücre ölümünün, gen ekspresyonunun ve hücre iskeletinin (hücrelere şekillerini veren protein filamentleri ve tübüller ağı) organizasyonunun kontrolünde yer alır.

Bu araştırma, insan vücudunun mikro yerçekimine nasıl tepki verdiğine dair anlayışımıza katkıda bulunuyor ve mürettebat üyelerinin gelecekteki görevlerde optimum sağlığı korumalarına yardımcı olacak karşı önlemlerin geliştirilmesini destekleyebilir. Çalışma aynı zamanda Dünya’daki hücresel işlev hakkındaki bilgileri genişletebilir ve burada gelecekte yapılacak tıbbi araştırmalara katkıda bulunabilir. Hücre kültürleri analiz için toprağa dönüyor.


SpaceX CRS-24, Uluslararası Uzay İstasyonuna birden fazla yaşam bilimi araştırması başlatıyor


Alıntı: Bilimsel donanım, deneyler, 26 Ocak 2022’de https://phys.org/news/2022-01-scientific-hardware-earth-spacex-crs- adresinden alınan SpaceX CRS-24 Dragon (2022, 26 Ocak) üzerinde Dünya’ya geri dönüyor. html

Bu belge telif haklarına tabidir. Özel çalışma veya araştırma amaçlı herhangi bir adil işlem dışında, yazılı izin alınmadan hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik yalnızca bilgi amaçlı sağlanmıştır.uzay-1

Bir cevap yazın