Facebook, Endonezya, Filipinler ve Pakistan gibi gelişmekte olan ülkelerdeki mobil operatörlerle, kullanıcılara Facebook’a ve diğer birkaç web sitesine ücretsiz erişim sağlamak için ortaklık kuruyor, ancak bir rapora göre kullanıcılar, hücresel sağlayıcıları tarafından bilmeden ücret alıyorlar. Wall Street Journal.

denilen hizmet Ücretsiz Temel Bilgileraracılığıyla sunulmaktadır Meta Bağlantı (eski adıyla Facebook Connectivity) ve kullanıcılara ücretsiz olarak “iletişim araçlarına, sağlık bilgilerine, eğitim kaynaklarına ve diğer düşük bant genişliğine sahip hizmetlere erişim” sağlaması bekleniyor. Program 2013’ten beri var ve geçen Ekim ayından itibaren 300 milyondan fazla kişiye hizmet veriyor.

tarafından görüntülenen dahili bir raporda WSJ, Facebook’un, kullanıcılardan Free Basics’i kullanmak için aylarca ücret alındığını bildiği ve ücretli hizmetler ücretsiz olanla örtüşmeye başladığında ortaya çıkan sorunu “sızıntı” olarak adlandırdığı bildirildi. Programın hizmet verdiği kullanıcıların çoğu ön ödemeli telefon planlarında olduğundan, çoğu para bitene kadar mobil veri kullanımı için ücret alındığının farkında değil. bu WSJ Pakistan’daki kullanıcılardan en çok Facebook’un “ücretsiz” internetini kullandıkları için toplam 1,9 milyon dolar ücret alındığını ve yaklaşık iki düzine ek ülkenin de etkilendiğini belirtiyor.

Sorunun temelinde videoların yer aldığı Facebook’un yazılımı ve kullanıcı arayüzünden (UI) kaynaklanıyor gibi görünüyor. Videoların Free Basics’te görünmesi gerekmiyor, ancak Facebook’un yazılımındaki aksaklıklar, bazılarının çatlaklardan kaçmasına izin veriyor. Kullanıcıya, videoları izlemek için ücretlendirileceğini bildirmesi gereken bildirimler de görünmüyor. İncelenen belgelere göre WSJFacebook, gereksiz ücretlerin yaklaşık yüzde 83’ünün bu videolardan geldiğini ve bunların aslında ilk etapta görünmemesi gerektiğini keşfetti.

Facebook o zamandan beri sorunu çözdüğünü söylüyor – çoğunlukla. Meta sözcüsü Drew Pusateri, “İnsanlara, kayıt olduklarında fotoğraf ve videoları görüntülemenin veri ücretleri ile sonuçlanacağını söylüyoruz ve insanlara bunları görüntülemenin veri ücretleri ile sonuçlanabileceğini hatırlatmak için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz” dedi. Sınır. “Bu hatırlatmaların bazılarını etkileyen iç raporda tanımlanan sorun büyük ölçüde ele alındı. Bu kullanıcılara karşı yükümlülüklerimizi yerine getirmek ve doğru ve şeffaf veri ücretlerini sağlamak için ortaklarımızla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.”

tarafından belirtildiği gibi WSJ, Facebook’un büyümesi, gelişmiş pazarlarda büyük ölçüde durma noktasına geldi ve yalnızca düşük bağlantıya sahip ülkelerde yükseliyor. Facebook bu ülkelerde sadece bir sosyal site olarak değil, aynı zamanda bir internet sağlayıcısı olarak da hareket etmektedir. Onun konuşlandırılmış kendi Wi-Fi’si bu ülkeler genelinde ve ayrıca tanıttı Facebook Keşfet, her gün sınırlı ücretsiz veri sağlayan Free Basics’e benzer bir özellik. Hindistan, net tarafsızlık değerlerini ihlal ettiğini öne sürerek 2016 yılında Facebook’un Free Basics hizmetini yasakladı.genel-2

Bir cevap yazın