SpaceX Cargo Dragon ikmal gemisi, önceki bir kargo görevi sırasında 2021 yılının Eylül ayında istasyondan ayrılırken görüntülendi. Kredi bilgileri: NASA

Bir ABD uzay gemisi, Pazar sabahı Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrıldıktan sonra bugün Dünya’ya döndü. Yedi kişilik Expedition 66 ekibi, yörüngedeki laboratuvara geri döndüklerinde uzay tarımı ve fiziği üzerine araştırmalar yaptı.

bu Uzay X Kargo Ejderhası ikmal gemisi bugün, analiz ve inceleme için 4.900 pound’dan fazla bilim deneyi ve istasyon donanımıyla Dünya’ya dönerek görevini sonlandırdı. Dragon, Pazar günü saat 10:40’ta (EST) istasyondan ayrılmıştı.

Dragon, Pazartesi öğleden sonra fren motorlarını ateşledi ve kargo gemisini yörüngeden çıkarıp Dünya atmosferine geri gönderdi. ABD uzay aracı, saat 16:05 EST’de Florida kıyılarında bir sıçramaya paraşütle atladı.

Bu arada, mürettebat bugün çok çeşitli mikro yerçekimi fenomenlerini araştırırken, uzay bilimi yörünge laboratuvarında devam etti. Bir çift botanik çalışması tutuldu NASA Uçuş Mühendisleri Raja Chari ve Kayla Barron, ikilinin nasıl yapılacağını araştırıyor. uzayda ekin yetiştirmek ve mikro yerçekimi nasıl etkiler? pamuk genetiği. ESA (Avrupa Uzay Ajansı) astronotu Matthias Maurer için donanım kurdu Akışkanlar uzay aracı için yakıt sistemlerinin nasıl optimize edileceğini incelemek için deney yapın.

Mürettebatın sağlıklı kalmasını ve laboratuvar sistemlerinin başarılı bir şekilde çalışmasını sağlamak için istasyonda bakım her zaman devam ediyor. NASA Uçuş Mühendisi Mark Vande Hei güne kullanılmayan yaşam destek ekipmanlarını parçalayarak ve istifleyerek başladı, ardından mevcut konfigürasyonlarını belgelemek için faydalı yük raflarının fotoğrafını çekti. NASA Uçuş Mühendisi Thomas Marshburn, gün boyunca ABD uzay giysisi pilleri ve şarj cihazları üzerinde çalıştı.

Kozmonotlar Anton Shkaplerov ve Pyotr Dubrov, günü yörüngedeki laboratuvarın Rus bölümünde bilim ve bakım tamamlayıcılarını yürüterek geçirdiler. Shkaplerov, hava kanallarını ISS Progress 79 kargo gemisinin içine yönlendirmeden önce mikro yerçekiminde kas gücünü ölçmek için bir miyograf kullandı. Dubrov’un yakıt şişelerini değiştirmeden önce uzay yürüyüşü sonrası bazı küçük temizlik işleri vardı. Yanma Entegre Raf.uzay-2

Bir cevap yazın