Amerika Birleşik Devletleri Olimpiyat ve Paralimpik Komitesi, sporculara önümüzdeki ay Çin’de yapılacak Kış Olimpiyatları öncesinde kişisel telefonlarını yakıcılara bırakmalarını söylüyor. Wall Street Dergisi (üzerinden Android Merkezi).

Danışma belgesinin, sporcuları Çin’deyken dijital gözetim olasılığı hakkında uyarmak için geçen yıl iki kez gönderildiği bildirildi. Bülten, “Her cihaz, iletişim, işlem ve çevrimiçi aktivite izlenebilir” diyor. “Cihazınız/cihazlarınız, gelecekteki kullanımı olumsuz yönde etkileyebilecek kötü amaçlı yazılımlarla da tehlikeye girebilir.” tarafından belirtildiği gibi WSJİngiltere, Kanada ve Hollanda da sporcuları kişisel elektronik cihazlarını ülkeye sokmamaları konusunda uyardı.

Komitenin korkuları yersiz değil. 2019 yılında Çin, Sincan bölgesinden giriş yapan turistlerin telefonlarına gizlice casus yazılım yüklerken yakalandı. Bu yoğun gözetim altındaki bölge, çoğunluğu Müslüman olan etnik bir azınlık olan Uygurlar tarafından doldurulur. Çin hapis ve işkenceye maruz kaldı. Ayrıca araştırma grubu Citizen Lab, Çin’in My2022 Olimpiyat uygulamasını bulduTüm katılımcıların yüklemesi gereken , gizlilik ihlallerine, gözetime ve bilgisayar korsanlığına yol açabilecek güvenlik açıklarıyla doludur.

Pekin 2008 Yaz Olimpiyatlarını düzenlediğinde, ABD İç Güvenlik Bakanlığı benzer bir tavsiye yayınladı Çin’e giden yolcular için, herhangi bir cihazın getirilmesinin onları “suçlu veya yabancı hükümet unsurları tarafından yetkisiz erişime ve veri hırsızlığına” maruz bırakabileceği konusunda uyarıda bulundu. Ancak bu sefer işler biraz farklı, Çin tüm yabancı seyircileri yasakladı COVID-19 ile ilgili endişeler nedeniyle. Sporcular, arkadaşları ve aileleriyle iletişimde kalmak için büyük olasılıkla mobil cihazlarına güveneceklerdir; bu, mobil veri, mesajlaşma ve arama sınırlamalarıyla gelen bir telefonda daha karmaşık olabilir.

Ancak Olimpiyat sporcuları internette gezinmek için brülör telefonlarını kullanmak isteseler bile, yine de sınırsız erişim elde edemeyebilirler. 2008 Olimpiyatları sırasında Çin, izleyicilere, gazetecilere ve sporculara internete sınırsız erişim sağlama sözü verdi. Çin’in Büyük Güvenlik Duvarı şu anda bir dizi popüler web sitesini engelliyor ülkede, Google, YouTube, Twitter, Facebook, Netflix ve daha fazlası gibi. Ancak Çin sözünü yerine getirmedi. Gazeteciler hala belirli web sitelerine erişemediklerini bildirdiBBC China, bir dizi Hong Kong gazetesi ve insan hakları örgütü Uluslararası Af Örgütü’nün sitesi de dahil.

Çin bir kez daha söyledi sporculara ve gazetecilere internete sansürsüz erişim sağlayacak, ancak ülkenin yine de belirli siteleri engelleyip engellemeyeceği belli değil.genel-2

Bir cevap yazın