Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

Geçen hafta, Webb ekibi gözlemevinin bireysel ayna parçalarını fırlatma konumlarından çıkarmaya başladı. Bugün, Ball Aerospace’de Webb program yöneticisi olan Erin Wolf’tan bu sürecin tamamlandığını duyuyoruz:

“Bugün James Webb Uzay Teleskobu ekip, yansıtma segmenti dağıtımlarını tamamladı. Bu çabanın bir parçası olarak, motorlar bu hafta bir milyondan fazla devir yaptı ve teleskoptaki 20 kriyojenik elektronik kutu aracılığıyla kontrol edildi. Ayna yerleştirme ekibi, birincil ayna bölümlerinin ve ikincil aynanın arkasında bulunan 132 aktüatörün tümünü aşamalı olarak hareket ettirdi. Birincil ayna parçaları, teleskop yapısından 12,5 milimetre uzağa sürüldü. Her segmenti bir ataşın uzunluğunun yaklaşık yarısı kadar yerleştiren altı motor kullanan bu aktüatörler, aynaları fırlatma sınırlamalarından temizler ve her bir segmente, sonraki dalga cephesi hizalama işlemi için optik başlangıç ​​konumuna daha sonra başka yönlerde ayarlanması için yeterli alan verir. 18 yarıçaplı eğrilik (ROC) aktüatörleri de başlatma konumlarından hareket ettirildi. Çelikten altı kat daha fazla olan berilyumun gücüne karşı bile, bu ROC aktüatörleri, birincil aynanın ilk parabolik şeklini ayarlamak için her ayna segmentinin eğriliğini ayrı ayrı şekillendirir.

“Bir sonraki dalga cephesi sürecinde, hizalanmış bir teleskop için son optik konumlara ulaşmak için mikron ve nanometre aralıklarındaki aynaları hareket ettireceğiz. Teleskop hizalama süreci yaklaşık üç ay sürecek.”

—Erin Wolf, James Webb Uzay Teleskobu Program Yöneticisi, Ball Aerospaceuzay-2

Bir yanıt yazın