Valve, Windows yerine kendi Linux tabanlı SteamOS’unu kullanmayı tercih ettiğinden, Steam Deck’in ilk duyurulmasından bu yana uyumluluk endişe kaynağı olmuştur. Şimdi, avuçiçi oyun bilgisayarının çıkış tarihi hızla yaklaşırken, uyumluluk kategorileri nihayet bazı Steam oyunlarında görünmeye başlıyor.

Reddit kullanıcısının belirttiği gibi Havalı-Varış-2617‘Güverte Onaylı’ programından hangi oyunların geçtiğini artık arama yaparak görmek mümkün. SteamDB. Şu anda yalnızca 67 oyunun bir uyumluluk kategorisi var, ancak Steam Deck’in lansman tarihine yaklaştıkça Valve’ın hızla daha fazlasını eklemesi muhtemel. Ne de olsa şirket, Steam’de bulunan 50.000 oyunun tümünü test etmek için insanları işe aldı.

Ne yazık ki, bu yöntemle bir oyunun hangi kategoriye atandığını ayırt etmenin bir yolu yok. Valve, şu anda kullanıcıların lansmandan önce kendi kitaplıklarını kontrol etmeleri için bir yol üzerinde çalıştığını söylüyor, ancak bu henüz gerçekleşmedi. Şu anda Firefox tarayıcısıyla kullanabileceğiniz, aşağıda detaylandırdığımız bir geçici çözüm var.

Bir oyunun Steam Deck uyumluluk kategorisini şu şekilde kontrol edebilirsiniz:

  • Firefox’u açın ve ‘CTRL+SHIFT+M’ yazın
  • Çözünürlük alanlarını (soldan sağa) ‘800’ ve ‘1920’ ile doldurun
  • ‘UA:’ alanını ‘Valve Steam Gamepad’ ile doldurun
  • şuraya git Steam Store’un arama sayfası
  • Seçtiğiniz oyunu arayın ve ürün sayfasını ziyaret edin
  • Sağ üstte ‘Steam Deck Uyumluluğu’nu görmelisiniz
  • Tek bir oyun hakkında daha fazla ayrıntı için ‘Daha fazla bilgi edinin’ CTA’sını tıklayın

Dark Souls 3 gibi oyunların yaklaşmakta olan taşınabilir PC’de kusursuz bir şekilde çalıştığını görmek harika olsa da, hile karşıtı uyumluluk Valve ve geliştiriciler için Steam Deck’te her Steam oyununu çalıştırma konusunda hala büyük bir sorun teşkil ediyor.oyun-2

Bir cevap yazın