Başlıca uluslararası hava Yolları ABD’ye giden uçuşları iptal etti veya Çarşamba günü kullandıkları uçakları değiştirdiler, yeni endişeler konusundaki bir anlaşmazlığın en son komplikasyonu 5G cep telefonu hizmeti, uçak teknolojisini etkileyebilir.

taşıyıcılar Orta Doğu havayolu Emirates’in Air France’a normal uçuş yapacağını söyleyerek ABD’ye bağlı uçuşlarını büyük ölçüde azaltarak uluslararası seyahatleri etkileyen bira krizine çok farklı yaklaşımlar benimsedi.

Havayollarının bu kararları neden aldıkları veya mobil taşıyıcılar AT&T ve Verizon’un bu hafta önemli havalimanlarının yakınında yeni yüksek hızlı kablosuz hizmetini duraklatmak için anlaştıklarını dikkate alıp almadıkları hemen belli değildi. Ancak bazıları yetkililerden uyarı aldıklarını söyledi. ABD Federal Havacılık İdaresi veya Boeing, uçak üreticisinin dünya çapındaki taşıyıcılar tarafından kullanılan 777’sinin yeni hizmetten özellikle etkilendiğini söyledi.

İptallerin ne kadar yıkıcı olacağı da belli değildi. Birkaç havayolu şirketi, programlarını sürdürmek için yalnızca farklı uçakları kullanmaya çalışacaklarını söyledi.

Benzer mobil ağlar düzinelerce başka ülkede konuşlandırıldı – ancak ABD ağının çalışma biçiminde, havayolları için sorunlara neden olma olasılığını artırabilecek bazı önemli farklılıklar var.

Yeni 5G ağları, uçakların yerden yüksekliğini ölçen ve pilotların düşük görünürlükte inmesine yardımcı olan radyo altimetrelerinin kullandığına yakın bir radyo spektrumu segmenti kullanıyor. bu ABD Federal İletişim Komisyonu5G’nin kullandığı frekans ile altimetrelerin kullandığı frekans arasında bir tampon oluşturan, hava trafiği çevresinde güvenle kullanılabileceğini belirledi.

AT&T ve Verizon, ekipmanlarının uçak elektroniğine müdahale etmeyeceğini söyledi.

Ancak FAA yetkilileri potansiyel bir sorun gördüler ve telekom şirketleri bu sorun ele alınırken Salı günü bir ara vermeyi kabul etti.

Çarşamba günü, Emirates, “ABD’de belirli havaalanlarında 5G mobil ağ hizmetlerinin planlanan dağıtımıyla ilgili operasyonel endişeler” nedeniyle birkaç Amerikan şehrine uçuşları durduracağını duyurdu. Los Angeles, New York ve Washington uçuşlarına devam edeceğini söyledi.

Devlete ait havayolu şirketi, “Operasyonel endişeleri hafifletmek için uçak üreticileri ve ilgili makamlarla yakın bir şekilde çalışıyoruz ve ABD hizmetlerimize mümkün olan en kısa sürede devam etmeyi umuyoruz.” Dedi.

Emirates başkanı Tim Clark, krizi tartışırken yumruk atmadı. CNN’e, hükümetin, bilimin ve endüstrinin başarısızlığını içerdiği için gördüğü “en suçlu, tamamen sorumsuz” durumlardan biri olduğunu söyledi.

Boeing 777 özellikle endişe verici görünüyor. Emirates yalnızca bu modeli ve Airbus A380 jumbo jeti uçuyor – ve en çok etkilenen havayollarından biriydi.

Japonya’dan All Nippon Airways, FAA’nın “5G kablosuz hizmetinden gelen radyo dalgalarının uçak altimetrelerine müdahale edebileceğini belirttiğini” söyledi.

ANA, “Boeing, Boeing 777 uçağını işleten tüm havayolları için uçuş kısıtlamaları açıkladı ve Boeing’in duyurusuna dayanarak ABD’ye/ABD’den bazı uçuşlar için uçağı iptal ettik veya değiştirdik.” Dedi. Konuyla ilgili olarak Chicago, Los Angeles ve New York gibi şehirlere yapılan 20 uçuşu iptal etti.

Japan Airlines da benzer şekilde 777’ye müdahale olabileceği konusunda bilgilendirildiğini söyledi.

Modeli şimdilik Amerika kıtasında kullanmayı bırakacağını söyledi. Çarşamba günü sekiz uçuşu etkilendi – üç yolcu seyahati ve beş kargo için. Tayvanlı EVA Air ayrıca FAA’nın özellikle 777’lerin etkilenebileceğini söylediğini, ancak programını nasıl ayarlayacağını açıklamadığını söyledi.

Ancak Air France, Boeing 777’lerini Amerikan havaalanlarına uçurmaya devam etmeyi planladığını söyledi. Diğer birçok taşıyıcının yaptığı gibi uçağını neden değiştirmediğini açıklamadı.

Chicago merkezli Boeing Co., yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Air India ayrıca Twitter’da 5G sorunu nedeniyle Chicago, Newark, New York ve San Francisco uçuşlarını iptal edeceğini duyurdu.

Ancak aynı zamanda ABD rotalarında başka uçakları kullanmayı deneyeceğini de söyledi – diğer birçok havayolunun aldığı bir kurs.

Korean Air, Hong Kong’lu Cathay Pacific ve Austrian Airlines, 777’leri kullanması planlanan uçuşlar için farklı uçakları değiştirdiklerini söyledi. Korean Air sözcüsü Jill Chung, havayolunun etkilenen havalimanlarında bazı 747 türlerini kullanmaktan da kaçındığını söyledi. Almanya’nın Lufthansa’sı da ABD’ye bağlı bazı uçuşlarda bir tür 747’yi diğeriyle değiştirdi.

British Airways, ABD’ye bağlı birkaç Boeing 777 uçuşunu iptal etti ve diğerlerinde uçak değiştirdi.

FAA, doğru ve güvenilir altimetrelere sahip uçakların yüksek güçlü 5G çevresinde çalışmasına izin vereceğini söyledi. Ancak daha eski altimetrelere sahip uçakların düşük görüş koşullarında iniş yapmasına izin verilmeyecek.

FAA’ya göre, 5G’nin diğer ülkelerde değil de ABD’de kullanıma sunulmasını bir sorun haline getirebilecek sorunlar arasında, Amerikan kulelerinin başka yerlerdekilerden daha güçlü bir sinyal gücü kullanması, ağın bir altimetrenin kullandığı frekansa daha yakın bir frekansta çalışması yer alıyor. ve kule antenleri daha yüksek bir açıyla yukarı bakar.

FAA Aralık ayında yaptığı açıklamada, “Birleşik Devletler’in kırsal alanlarındaki baz istasyonlarının diğer ülkelere kıyasla radyo altimetre ekipmanının doğruluğunu ve güvenilirliğini etkileyebilecek daha yüksek seviyelerde yayma yapmasına izin veriliyor” dedi.

Örneğin Fransa, havaalanlarına yakın ağların gücünü azaltıyor.

FCC’nin başkanı yaptığı açıklamada, 5G’nin “dağıtımının dünyadaki diğer ülkelerde olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki havacılık teknolojileriyle güvenli bir şekilde bir arada var olabileceğini” söyledi. Ancak Jessica Rosenworcel, FAA’yı güvenlik kontrollerini “hem dikkatli hem de hızlı” yapmaya çağırdı.

AT&T ve Verizon, geçen yıl bir devlet müzayedesinde C-Band olarak bilinen 5G spektrumu için on milyarlarca dolar harcadı.

Asiana Airlines’ın sözcüsü Choi Jong-yun, şirketin ABD’ye yolcu uçuşları için Airbus uçaklarını kullanması nedeniyle şimdiye kadar etkilenmediğini söyledi.

Bununla birlikte Choi, havayollarına FAA tarafından uçak tipine bakılmaksızın kötü hava koşullarında etkilenen ABD havaalanlarına otomatik inişlerden kaçınma talimatı verildiğini söyleyerek yeni bir kırışıklığa neden oldu. Asiana, bu koşullar altında uçaklarını yakındaki havalimanlarına yönlendireceğini söyledi.

FacebookheyecanLinkedin


.genel-9

Bir cevap yazın