için yönetildi NASA Yakın Dünya Nesne Çalışmaları Merkezi Jet Propulsion Laboratuvarı’nda (CNEOS) bilinen tüm Dünya’ya yakın nesnelerin yörüngelerini doğru bir şekilde karakterize eder, Dünya’ya yakın yaklaşımlarını tahmin eder ve ajansın hedeflerini desteklemek için kapsamlı etki tehlikesi değerlendirmeleri yapar. Gezegen Savunma Koordinasyon Ofisi Washington’daki NASA Genel Merkezi’nde.

Dünya’ya yakın nesneler, onları Güneş’in 120 milyon mil (195 milyon kilometre) yakınına getiren yörüngeleri olan asteroitler ve kuyruklu yıldızlardır; bu, Dünya’nın yörünge mahallesinde dolaşabilecekleri anlamına gelir. Dünya’ya yakın nesnelerin çoğu, yaklaşık 10 fit (birkaç metre) ila yaklaşık 25 mil (40 kilometre) arasında değişen asteroitlerdir.

Her bir nesnenin yörüngesi, genellikle birçok yörüngeyi uzun yıllar veya on yıllar boyunca kapsayan mevcut tüm gözlemlere en uygun olan uzayda eliptik yolun bulunmasıyla hesaplanır. Daha fazla gözlem yapıldıkça, kesinlik Bir cismin yörüngesi çarpıcı biçimde iyileşir ve bir cismin yıllar hatta on yıllar sonra nerede olacağını ve Dünya’ya yaklaşıp yaklaşamayacağını tahmin etmek mümkün hale gelir.


NASA’nın rahatlık için Dünya’ya çok yaklaşan asteroitleri nasıl gördüğünü hiç merak ettiniz mi? İzle ve öğren. https://www.nasa.gov/planetarydefense adresini ziyaret ederek NASA’nın Dünya’ya yakın nesneleri bulduğu, araştırdığı ve izlediği hakkında daha fazla bilgi edinin. Kredi bilgileri: NASA/JPL-Caltech

Dünya’ya yakın nesnelerin çoğu, onları Dünya’ya çok yaklaştırmayan ve bu nedenle çarpma riski oluşturmayan yörüngelere sahiptir, ancak bunların küçük bir kısmı – potansiyel olarak tehlikeli asteroitler olarak adlandırılır – daha fazla dikkat gerektirir. Bu nesneler, yörüngeleri onları Dünya’nın Güneş etrafındaki yörüngesinin 4,6 milyon mil (7,5 milyon kilometre) yakınına getiren yaklaşık 460 fitten (140 metre) daha büyük olan asteroitler olarak tanımlanır. CNEOS, oluşturabilecekleri herhangi bir etki riskini değerlendirmek için bilinen tüm Dünya’ya yakın nesneleri sürekli olarak izler.

Dünya’ya yakın nesnelerin yörünge konumları, Dünya’nın veritabanlarından gelir. Küçük Gezegen Merkezi, küçük vücut pozisyonu ölçümleri için uluslararası kabul görmüş takas odası. Bu veriler, amatör gözlemcilerin önemli katkıları da dahil olmak üzere, dünya çapındaki gözlemevleri tarafından toplanmaktadır. Bununla birlikte, asteroit izleme verilerinin büyük çoğunluğu, NASA tarafından finanse edilen büyük gözlemevleri (Pan-STARRS, Catalina Sky Survey, NASA’nın NEOWISE misyon ve gelecekte, NEO Sörveyörü). Gezegen radar projeleri (JPL’ler dahil Goldstone Güneş Sistemi Radar Grubu) NASA’nın bir diğer önemli bileşenidir. NEO Gözlem Programı.

Yakın Dünya Nesne Çalışmaları Merkezi, Nöbetçi Tehlikeli asteroitlerin gelecekteki olası yörüngelerinin uzun vadeli analizlerini sürekli olarak gerçekleştiren darbe izleme sistemi. Şu anda önümüzdeki yüz yıl veya daha uzun süre boyunca bilinen önemli bir etki tehdidi bulunmamaktadır. Merkez ayrıca, izci Bu, genellikle çok küçük asteroitlerden herhangi birinin kısa vadeli (muhtemelen yakın) bir etki tehdidi oluşturup oluşturamayacağını görmek için, yeni keşifler olarak onaylanmadan önce bile, yepyeni potansiyel Dünya’ya yakın nesne algılamalarını sürekli olarak izleyen sistem.

CNEOS ayrıca NASA’nın gezegensel savunma çabalarına liderlik ederek desteklemektedir. varsayımsal darbe egzersizleri gerçek bir asteroit çarpma senaryosunda karşılaşacakları sorunlar hakkında ulusal ve uluslararası uzay ve afet müdahale ajanslarını eğitmeye yardımcı olmak. Tatbikatlar, bilim insanlarını ve kilit karar vericileri, tehdit edici bir nesnenin tespit edilmesi durumunda kullanılabilecek uyarı sistemleri ve etki azaltma stratejileri konusunda bilgilendirir.

Dünyaya yakın nesneler hakkında daha fazla bilgi: Yakın Dünya Nesne Çalışmaları Merkezi hakkında daha fazla bilgi ve bilinen tüm Dünya’ya yakın nesneler için yakın yaklaşım ve etki riski verilerine erişmek için bkz.: https://cneos.jpl.nasa.gov/uzay-2

Bir cevap yazın