NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu. Kredi: NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi ve Northrup Grumman

Video transkripti:

için önemli bir kilometre taşı James Webb Uzay Teleskobu, gökbilimciler mini bir canavardan neler öğrenebilir? Kara delik, ve gezegenimizin küresel yüzey sıcaklığının en son değerlendirmesi – NASA’da bu hafta size anlatılacak hikayelerden birkaçı.

Ve tamamen konuşlandırılmış bir JWST gözlemevimiz var.

[Music]

8 Ocak’ta James Webb Uzay Teleskobu ekibimiz, teleskopun 21 fitlik birincil aynasını yerleştirmeyi bitirdiğinde önemli bir görev dönüm noktasına ulaştı. Bu, bilim operasyonlarına hazırlanmak için gereken tüm büyük uzay aracı dağıtımlarının son aşamasını başarıyla tamamladı.

Bir sonraki adım, teleskop optiklerini hizalamak için 18 ana ayna parçasını hareket ettirmeye başlamaktır – tamamlanması aylar alacak bir süreç. Görev hakkında daha fazla ayrıntı için nasa.gov/webb adresini ziyaret edin.

Chandra X-ışını Gözlemevimiz, cüce gökada MRK 462’de, gökbilimcilerin en büyük kara deliklerin nasıl büyüdüğü hakkında daha fazla bilgi edinmesine yardımcı olabilecek bir süper kütleli veya canavar kara delik tespit etti.

Bu, bir cüce gökadada gizlenmiş bir süper kütleli kara deliğin bulunduğu ilk zamanlardan biridir. MRK 462 sadece birkaç yüz milyon yıldız içerir, buna karşılık evrenimizde birkaç yüz milyar yıldız vardır. Samanyolu gökada.

NASA ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi tarafından yapılan bağımsız analizlere göre, gezegenimizin 2021’deki küresel ortalama yüzey sıcaklığı, 2018’de kaydedilen en sıcak altıncı sıcaklık olarak görülüyor. Bu, son sekiz yılın kaydedilen en sıcak yıllar olduğu uzun vadeli küresel ısınma eğilimini sürdürüyor.

Küresel sıcaklık eğilimlerini takip etmek, insan faaliyetlerinin Dünya üzerindeki iklim ve yaşam kalitesi üzerindeki etkisinin önemli bir göstergesidir. nasa.gov/earth adresinde NASA’nın Dünya bilimi misyonları hakkında daha fazla bilgi edinin.

10 Ocak’ta NASA yöneticisi Bill Nelson, Dr. Katherine Calvin’in ajansın yeni baş bilimcisi ve kıdemli iklim danışmanı olarak görev yapacağını duyurdu. Yakın zamanda emekli olan eski baş bilim adamı Jim Green’in ve kıdemli iklim danışmanı olarak görev yapan Gavin Schmidt’in yerini aldı.

Kıdemli iklim danışmanı pozisyonu, Biden Harris yönetiminin ajans için iklim bilimi hedeflerinin etkin bir şekilde yerine getirilmesini sağlamak için kuruldu.

Ayrıca 10 Ocak’ta, en yeni 10 astronot adayımız Johnson Uzay Merkezimizde göreve başladıklarını bildirdiler ve iki yıllık eğitim programlarını başlatmak için yemin ettiler.

Eğitimleri tamamlandığında, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevlere, ticari şirketler tarafından inşa edilen uzay aracıyla Amerikan topraklarından fırlatılanlara veya NASA’nın Orion uzay aracı ve Uzay Fırlatma Sistemi roketiyle Artemis misyonlarına atanabilirler.

Ekipler, Uzay Fırlatma Sistemimizi hazırlamaya devam ederken veya SLS bu yılki mürettebatsız artemis bir uçuş testi için ay çevresinde biz ve ülke çapındaki ortaklarımız, astronotlarla birlikte ilk Artemis ay görevi olan Artemis II için roketi inşa etmede ilerleme kaydediyoruz.

Ayrıca Artemis 3, 4 ve 5 görevleri için roket donanımının ana parçalarını üretmek ve test etmekle meşgulüz. Artemis ile ilk kadını ve ilk siyahi insanı aya indirecek ve insan misyonlarına hazırlanmak için uzun vadeli ay keşifleri yapacağız. Mars.

Bu hafta NASA’da olanlar bu ve bunlar hakkında daha fazla bilgi için ve diğer hikayeler bizi web’de nasa.gov/twan adresinden takip edin.uzay-2

Bir cevap yazın