Yetkili Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Google’ın yerel antitröst düzenleyicisi tarafından yürütülen bir soruşturmayı sona erdirmek için “Google News Showcase” hizmetini Almanya’daki genel arama sonuçlarından çıkarmayı teklif ettiğini söyledi.

Federal Kartel Kurumu başkanı Andreas Mundt yaptığı açıklamada, “Google, rekabet endişelerimize yanıt vermek için önlemler önerdi.” Dedi.

Mundt, “Şirket artık genel arama sonuçlarına Vitrin içeriğini dahil etmeyi planlamıyor” dedi.

Düzenleyici, önlemlerin “amaca uygun” olup olmadığını belirlemek için şimdi basın yayıncılık sektöründe istişareler yapacağını söyledi.

AFP ile temasa geçen Google, dava hakkında hemen yorum yapmadı.

2020’de Almanya pazarında kullanıma sunulan Google News Showcase, yayıncılara gazetecilik içeriğini çevrimiçi ortamda daha belirgin bir şekilde yerleştirme fırsatı sunuyor.

Amerikan teknoloji devi, yeni platformu ana arama sonuçlarına entegre etmeyi planladı, bu da malzeme için izleyici kitlesini çoğaltacaktı.

Regülatör, radyo ve televizyon istasyonlarının yanı sıra çevrimiçi haber sitelerinin haklarını yöneten yayıncılık grubu Corint Media tarafından yapılan şikayet üzerine soruşturma başlattı.

Yayıncı, Google ile bir anlaşma imzalamayan haber gruplarının içeriklerinin arama sonuçlarında küme düşürüldüğünü görmesinden korkuyordu.

Corint, soruşturma açıldığında yaptığı açıklamada, Google News Showcase’in arama sonuçlarına entegrasyonunun “kullanıcıların dikkatini Google’a ait yeni haber hizmetine ve basın içeriğine odaklamak için açıkça tasarlandığını” söyledi.

Grup, “Bu, Google’ın arama motoru pazarındaki yarı tekel konumundan, hizmete katılmayan basın yayıncılarının zararına olacak şekilde istismar edici bir şekilde istismar ediyor” dedi.

Düzenleyici ayrıca, Google ile bir anlaşma yapan yayıncıların, içeriklerinin kullanımları için tazminat talep etmelerine olanak tanıyan sözde komşu haklarını tam olarak uygulamalarının engellenip engellenmeyeceğini de inceledi.

Düzenleyici, konuya yanıt olarak Vitrin üzerindeki müzakerelerin “diğer yardımcı telif hakkı ödemeleriyle ilgili devam eden müzakerelerden açıkça ayrılacağını” söyledi.

Google ayrıca, hizmete erişimin “nesnel kriterlere” dayanacağını ve yayıncılar arasında diğer, yani finansal nedenlerle ayrımcılık yapmayacağını da temin etti.

Duyuru, düzenleyicinin Google’ı “piyasalar arasında büyük öneme sahip” bir şirket olarak sınıflandırmasından ve teknoloji devinin gelişmiş gözetimine kapı açmasından birkaç gün sonra geldi.


CES 2022 merkezimizde Gadgets 360’ta Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.

.genel-8

Bir cevap yazın