California Motorlu Taşıtlar Departmanı, Tesla’nın Full Self-Driving (FSD) beta yazılımını düzenlememe konusundaki görüşünü “yeniden gözden geçiriyor”. Haber, çok sayıda güvenlik savunucusu ve düzenleyicinin, şirketin müşterilerinin test etmelerine izin verme konusundaki istekliliği konusundaki endişelerini dile getirmesinin ardından geldi. 2. seviye sürüş özelliği alenen. (Haber ilk olarak en Los Angeles zamanları.)

Eyaletin DMV’si ülkedeki en büyük otonom araç test programını yönetiyor ve 60’tan fazla şirketin halka açık yollarda test araçlarını kullanmasına izin veriliyor. Direksiyonda güvenlik sürücüleri olmadan tam otonom araçları kullanmak için yalnızca bir avuç onaylandı ve daha da azı ticari amaçlarla araç kullanmak için onaylandı.

Eyalette otonom araç testi yapan diğer şirketlerin aksine Tesla, teknolojiyi izlemek için eğitimli güvenlik sürücüleri yerine kendi müşterilerini kullanıyor. Tesla sahipleri, FSD seçeneği için geçen ay itibariyle 10.000 dolardan 12.000 dolar ödemek zorunda. Tesla’nın DMV’ye kayıtlı 32 aracı var, ancak rutin olarak otonom modda çok az veya hiç kilometre yapılmadığını bildiriyor.

DMV, geçmişte Tesla’nın FSD’sinin otonom araç test programının kapsamına girmediğini çünkü aracı izlemek için hala bir insan sürücüye ihtiyaç duyduğunu belirtmişti. Ancak Eyalet Senatörü Lena Gonzalez’e gönderilen bir mektupta, teşkilat şimdi bu kararı “yeniden gözden geçirdiğini” söylüyor. (Gonzalez, California Eyalet Meclisi üyesi Lorena Gonzelez ile karıştırılmamalıdır, kim bir zamanlar tweet attı, “S*ktir Elon Musk.”)

Mektupta, DMV direktörü Steve Gordon, ajansın daha önce FSD beta’nın “DMV otonom araç düzenlemelerinin kapsamı dışında kaldığı” sonucuna vardığını, ancak kısa süre önce Tesla’ya bu kararı “son yazılım güncellemelerinin ardından, tehlikeli bir bu teknolojinin kullanımı, Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) tarafından yapılan açık araştırmalar ve bu alandaki diğer uzmanların görüşleri.” (NHTSA şu anda Autopilot ile çalışan Tesla araçlarının park halindeki acil durum araçlarına çarpmasıyla ilgili olayları araştırıyor.)

Gordon, “Özelliğin yetenekleri Kaliforniya yasa ve yönetmeliklerine göre otonom araç tanımını karşılıyorsa, DMV Tesla’nın uygun otonom araç izinleri altında çalışmasını sağlamak için adımlar atacaktır” diye yazıyor.

Gordon, DMV’nin FSD betasının birkaç gösterimini gerçekleştirdiğini ve UC Berkeley’deki uzmanlara danıştıktan sonra bunun bir Seviye 2 sistemi olduğu sonucuna vardığını not ederek devam ediyor. Kasım 2020 demosu sırasında DMV, “[t]araç kendi başına sürüş görevinin tamamını güvenli bir şekilde tamamlayamadı.”

Gordon ayrıca Tesla’dan gelen ve şirketin bir “sınırlamalar… , sürüş yolundaki karmaşık araçlar ve haritalanmamış yollar.’”

DMV ayrıca, Tesla’nın, uzmanlar ve hükümet yetkilileri tarafından müşterileri yanıltıcı olmakla eleştirilen “Tam Kendi Kendine Sürüş” terimini markasında kullanmasını da “inceliyor”.

DMV’nin nereye indiğine bağlı olarak Tesla, kendisini bir dizi yeni düzenleyici baş ağrısına maruz kalabilir. Kaliforniya’da otonom araçları test eden şirketlerin, insan sürücülerin otonom araçlarının kontrolünü ele geçirme sıklığına (“devre dışı bırakma” denir) ek olarak, ne kadar küçük olursa olsun, herhangi bir araç kazasını bildirmeleri gerekmektedir.

Senatör Gonzalez’in bir sözcüsü hâlâ mektubu gözden geçirdiğini söyledi. DMV’nin bir sözcüsü, bir yorum talebine hemen yanıt vermedi, ne de 2019’da basın departmanını dağıtan Tesla’nın sözcüsü.

genel-2

Bir cevap yazın