Hindistan’ın rekabet gözlemcisi Cuma günü, haber yayıncılarından gelen iddiaların ardından, teknoloji devinin bazı antitröst yasalarını çiğnediği yönündeki iddiaların ardından Alphabet’in Google’ına soruşturma talimatı verdi.

Hindistan Rekabet Komisyonu (CCI), Google’ın ülkedeki belirli çevrimiçi arama hizmetlerine hakim olduğunu ve haber yayıncılarına haksız koşullar getirmiş olabileceğini söyledi.

Google, yorum isteğine hemen yanıt vermedi.

Hindistan’ın en büyük medya şirketlerinden bazılarının dijital kollarından oluşan şikayetçi Dijital Haber Yayıncıları Derneği, Google’ın üyelerine adil reklam geliri vermediğini söyledi.

CCİ emri, “İyi işleyen bir demokraside, haber medyasının oynadığı kritik rol göz ardı edilemez” dedi. “Google’ın, haber toplama hizmeti pazarındaki konumunu girmek/korumak için ilgili pazarlardaki hakim konumunu kullandığı görülüyor.”

Reklam gelirlerini Google gibi çevrimiçi toplayıcılara kaptıran haber kuruluşları, teknoloji şirketlerinin hikayeleri arama sonuçlarında veya diğer özellikleri ödemeden kullanmalarından yıllardır şikayet ediyor.

CCİ emri ayrıca Avustralya ve Fransa’da – medya lobisi ve kamuoyu baskısı ile körüklenen – dünya çapında toplu olarak milyarlarca dolar değerinde lisans anlaşmalarına yol açan yeni kurallardan da bahsetti.

© Thomson Reuters 2021


CES 2022 merkezimizde Gadgets 360’ta Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.

.genel-8

Bir cevap yazın