4 Ocak 2022'de Worcester, Massachusetts'teki UMass Memorial Tıp Merkezi'ndeki yoğun bakım ünitesindeki negatif basınçlı bir odada, covid-19'lu bir hasta yatağında oturuyor.

4 Ocak 2022’de Worcester, Massachusetts’teki UMass Memorial Tıp Merkezi’ndeki yoğun bakım ünitesindeki negatif basınçlı bir odada, covid-19’lu bir hasta yatağında oturuyor.
resim: Joseph Prezioso/AFP (Getty Resimleri)

ABD, şu anda covid-19 ile hastaneye kaldırılan 100.000’den fazla Amerikalı ile bir kez daha aşağılık bir salgın dönüm noktasına ulaştı. Hastaneye yatışlardaki artış, Omicron varyantının ortaya çıkmasıyla körüklenen vakalardaki dramatik artışı takip ediyor. Ancak hastalıkta bu zirveyi geçmiştekilerden farklı kılacak birkaç husus var.

Pazartesi günü itibariyle, bir izci Newsnodes ve BNO News tarafından yürütülen, yaklaşık 20.000 yoğun bakım ünitesinde olmak üzere covid-19 ile hastaneye kaldırılan 104.737 Amerikalı var. Eylül ayının başından bu yana ilk kez bu kadar çok insan hastaneye kaldırıldı ve pandemi sırasında genel olarak üçüncü kez. Bu hastaneye yatışlar sadece yetişkinleri de etkilemiyor. Covid-19 ile hastaneye kaldırılan ham çocuk sayısı düşük kalsa da, pediatrik hastaneye yatış oranı arttı. son zamanlarda arttı birkaç eyalette.

ABD’deki ölümler, sonbaharda yaşanan durgunluğun ardından Aralık ayından bu yana da artıyor ve Pazartesi günü yaklaşık 2.000 kişi rapor edildi. Ancak, son haftalarda rekor sayılara ulaşılmasıyla son zamanlarda göklere yükselen vakalar. Pazartesi günü, bir milyondan fazla vaka bildirildi, ancak bunların çoğu hafta sonu ve tatillerde birikmiş raporlamaya atfedildi. Bu gecikmeyi hesaba katsa bile, mevcut yedi günlük vaka ortalaması şimdi yarım milyona yaklaşıyor.

Bireysel bir Omicron vakasının, tek bir Delta vakasından ortalama olarak daha hafif olduğu konusunda veriler artık çok açık. Bu hafiflik kısmen, birçok insanın koronavirüse karşı taşıdığı bağışıklıktan kaynaklanmaktadır; bu bağışıklık, enfeksiyonu önlemeyebilir ancak yine de vücuda verdiği zararı köreltebilir. ayrıca var büyüyen kanıt Omicron’un, akciğer hücrelerini virüsün önceki türleri kadar kolay enfekte etmediğinden, doğası gereği ciddi hastalıklara neden olma olasılığı daha düşüktür. Nüfus bağışıklığının ve Omicron’un davranışının, onun yumuşaklığından ne derece sorumlu olduğu hala belirsizdir ve bağışıklığı olmayan biri için Omicron daha az riskli olmayabilir.

Birçok yorumcu var tartıştı Omicron’un yumuşaklığı bu akım dalgasını önemli kılmaz. Ancak hastaneye yatış sayılarının gösterdiği gibi, Omicron gelmeden önce ülke zaten kötü bir durumdaydı. Bunun nedeni, bu kış hastaneye yatışların çoğu olmasa da çoğu Omicron’un sonucu değil. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden yapılan erken tahminler, başlangıçta Omicron’un Aralık ayının ortalarında ABD’de baskın tür olarak Delta’yı geride bıraktığını tahmin ediyordu. Ama bunlar çıktı Yanlış ve Noel’e kadar, ülkede bildirilen tüm vakaların neredeyse yarısının hala Delta’dan kaynaklandığı tahmin ediliyordu.

Enfeksiyondan sonra ortalama hastaneye yatış süresi yaklaşık bir hafta ya da öylesine, ve alabilir başka bir hafta veya daha uzun insanların iyileşmesi için. Şu anda veya yakın zamanda hastanede yatan pek çok insan ilk olarak haftalar önce, Delta’nın hâlâ yaygın olduğu zamanlarda enfekte olmuş ve hastalanmışken, bugün yeni hastaneye kaldırılan insanlar hala Delta’ya yakalanmış olabilir. Aynı örüntü, covid ile ilgili ölümler için daha da doğrudur, çünkü ortalama olarak ay birinin enfeksiyondan ölmesi için.

Bu bağlam çok önemlidir, çünkü ABD sağlık sisteminin zaten kötü bir kış geçirdiğini ve Omicron’un soruna yalnızca bir yenisini eklediğini göstermektedir. Varyant, aşılama veya geçmişteki enfeksiyon yoluyla oluşturulan bazı önceden bağışıklığa sahip insanları açıkça enfekte edebilmektedir. Ve en son büyük vaka artışından sorumlu olan Omicron. işte bu vakalar şu anda sel bazı bölgelerde acil servisler ve acil bakım merkezleri ve Omicron salgınları, artık insanları toplu halde hasta ediyor ve personel sıkıntısına ve diğer aksamalara yol açıyor.

Omicron’la ilk karşılaşan ülkelerden bazıları olan Güney Afrika, Danimarka ve Birleşik Krallık’ın deneyimleri, Omicron dalgalarının geçmişteki covid-19 dalgalanmalarından daha az şiddetli hastalık bıraktığını gösteriyor. Ancak ABD, çeşitli nedenlerle pandemi sırasında tarihsel olarak birçok çağdaşından daha kötü şeyler yaptı. Örneğin bu yaz, ülkenin vasat aşılama oranı, daha fazla ölüm göreceli olarak karşı karşıya kaldı diğer yüksek aşılı ülkeler ilgili Delta liderliğindeki zirveleri sırasında.

Erken ABD verileri var gösteriliyor Güney Afrika’dan gelen raporları yansıtarak, hastanedeki Omicron vakalarının yoğun bakım ünitesine ihtiyaç duyma olasılığının daha düşük olduğunu söyledi. Ve veriler, aşılanmış kişilerin, özellikle de aşılanmış kişilerin aşı olma olasılığının çok daha düşük olduğunu göstermeye devam ediyor. hastanede yatan herhangi bir covid-19 türünden. Bu, ülkenin çoğunun Omicron’dan ciddi bir tehlike altında olmadığı anlamına gelir.

Ancak büyük resim düzeyinde, covid-19 hala sağlık hizmetimiz ve toplumun diğer yönleri üzerinde büyük olumsuz etkilere sahip. Ve bu kış Omicron’un neden olduğu vakalardaki büyük artış, kapatmak, en azından kısmen, daha hafif olmasının avantajı. Ayrıca, Omicron’a yakalanan kaç kişinin kronik semptomlar geliştireceği ve hafifliğinin ve/veya mevcut bağışıklığının uzun süreli covid riskini azaltıp azaltmayacağı sorusu da var.

Bu pandemik dalga, kıyılarımıza eskisinden daha az etkiyle çarpabilir, ancak bu, arkasında hala yıkım bırakmayacağı anlamına gelmez.

.genel-7

Bir cevap yazın