Gezginler, 22 Aralık 2021'de Los Angeles, California'daki Los Angeles Uluslararası Havalimanı'nın uluslararası geliş alanındaki bir pop-up kliniğinde ücretsiz Covid-19 aşıları ve destekleyici aşılar sunan bir tabelanın yanından geçiyorlar.

Gezginler, 22 Aralık 2021’de Los Angeles, California’daki Los Angeles Uluslararası Havalimanı’nın uluslararası geliş alanındaki bir pop-up kliniğinde ücretsiz Covid-19 aşıları ve destekleyici aşılar sunan bir tabelanın yanından geçiyorlar.
resim: Frederic J. Brown/AFP (Getty Resimleri)

Bazı gerçekten önemli olmasına rağmen tıbbi gelişmeler Bu yıl, hem ABD’de hem de aşılama oranlarının düşük olduğu daha yoksul ülkelerde covid-19 pandemisi bitmekten çok uzak. Ama hemen ufukta bir umut var. Ucuz, kolay saklanan ve etkili covid-19 aşıları, çok yakında seri üretilecek ve dünya çapında dağıtılacak. Bu bir tane içerir özellikle umut verici Teksaslı araştırmacılar tarafından geliştirilen aşı o Hindistan’da bu hafta yetkilendirildi.

Salı günü, Hint sağlık düzenleyicileri imtiyazlı Baylor College of Medicine’deki Texas Çocuk Hastanesi Aşı Geliştirme Merkezi’nden bilim adamları tarafından oluşturulan Corbevax aşısı için acil kullanım izni. Aşı, Hintli ilaç şirketi ile ortaklaşa daha da geliştirildi ve test edildi. Aşının yerel üretimini gerçekleştirecek olan Biyolojik E. Klinik araştırmalar Corbevax’ın güvenli olduğunu göstermiştir ve tahminler, korona virüsün orijinal formuna karşı %90’dan fazla etkili Delta varyantına karşı %80 etkilidir.

Araştırmacılar faturalandırma “dünyanın covid-19 aşısı” olarak yarattıklarını. Maya hücrelerinden yetiştirilen bir parça koronavirüs spike proteinini kullanan temel teknolojisi, aşılarda, özellikle de Hepatit B aşısında uzun süredir kullanılmaktadır. Bu tasarım, sınırlı kaynaklara sahip ülkelerde bile kolayca ve ucuza büyütülebileceği anlamına gelir. Önemli olan, daha yaygın olmasına izin verecek standart soğutma kullanılarak saklanabilir. özel soğutma gerektiren mRNA aşılarından daha fazla nakliye ve kullanım.

Ayrıca aşı teknolojisi, gelişmiş Araştırmacılar, ek bir mali kazanç elde etmeden, planlarını geniş çapta paylaşmayı ve/veya aşıyı istekli üreticiler ve ülkelerle birlikte geliştirmeyi planlıyor. Sonuç olarak, seri üretim tek doz dır-dir tahmini yaklaşık 1,50 $ çalıştırmak için. Karşılaştırıldığında, Pfizer ve Moderna yakın zamanda fırsatlar bildirildiğine göre şarj oluyor etrafında doz başına 25 dolar Avrupa’da.

Biological E’nin şimdiden 150 milyon doz Corbevax ve ayda 100 milyon doz üretebilmelidir. Ekibin de paylaştığı bildirildi teknoloji Endonezya, Bangladeş ve Botsvana.

“Aşı geliştirme programımız, pek çok farklı geçmişe sahip bilim insanlarının kalbini ve tutkusunu bir araya getiriyor. Tüm bilgi birikimimizi hediye edebilme ve bu aşıyı Hindistan ve dünyadaki birçok kişiye sunabilme ayrıcalığına sahibiz, ”diyor Maria Elena Bottazzi, aşının baş geliştiricilerinden biri ve Teksas Çocuk Hastanesi Aşı Geliştirme Merkezi’nin eş direktörü , Gizmodo’ya söyledi.

üzerinde aşı sağlamak için devam eden çabalar olmuştur. ucuzdan düşük ve orta gelirli ülkelere, özellikle de Dünya Sağlık Örgütü’nün öncülük ettiği COVAX programı. Ancak COVAX’ın sahip olduğu düşmüş 2021 yılı sonuna kadar temin etmeyi planladığı 2 milyar dozun yarısından daha azını elde ederek ve dağıtarak beklentilerin çok altında kaldı. Daha zengin ülkeler de doz bağışladı ve ABD görünüşe göre bu yılın başlarında bu desteklenen feragat Pfizer ve Moderna tarafından geliştirilenler gibi mevcut aşılar için patent alınması – bu daha yeni, daha pahalı ve daha karmaşık aşıların dağıtımını genişletmek için muhtemelen önemli bir adım. Ama konuşur müzakere etmek bu feragatler tamamen durdu ve ABD az yapıldığı bildirildi aslında onları zorlamak için. Şu anda dünya nüfusunun sadece %58’i Alındı en az bir aşı dozu, yarısından azı ise tam olarak aşılanmış durumda – bu, birçok yoksul ülkede daha da kötü olan bir eşitsizlik.

Baylor’un aşısı, ekibin Operasyon yoluyla finansman sağlayamaması nedeniyle erken bir kaynak eksikliği nedeniyle boğuldu. Aşı geliştirmeyi hızlandırmak için geçen yıl ABD’de uygulanan Warp Speed ​​girişimi. Sonunda, büyük ölçüde hayır kurumu, ama şüphesiz onların zaman çizelgesini yavaşlattı. Baylor’daki Ulusal Tropikal Tıp Okulu’nun ortak geliştiricisi ve dekanı Peter Hotez’e göre, herkes için bir aşı sağlamaya odaklanma eksikliği ciddi sonuçlara yol açtı – bu, ekibinin aşısının artık tedavi etmeye başlayabileceğini umduğu sonuçlar. .

Hotez, Gizmodo’ya “Dünyayı aşılamada bir fark yaratabilmek çok heyecan verici” dedi. “Bariz insani güdüye ek olarak, gelecekteki varyantların ortaya çıkmasını önlemenin tek yolu bu. Bunu daha önce yapacak paramız olsaydı, belki de Güney Afrika aşılanabilirdi ve Omicron asla ortaya çıkmayabilirdi.”

Elbette hala Cobrevax hakkında cevaplanması gereken önemli sorular var. Özellikle, virüsün baskın versiyonu olarak Delta’yı geçmeye başlayan Omicron varyantına karşı ne kadar etkili olacağı henüz bilinmiyor. Omicron, birçok mutasyonunun, aşılama veya enfeksiyon yoluyla oluşturulan bazı bağışıklığa sahip insanlara daha kolay bulaşmasına izin vermesi nedeniyle endişe vericidir (artı tarafta, bu bağışıklık hala şiddetini köreltiyor gibi görünmektedir). Ancak ekip, yakında Omicron hakkında veriye sahip olmayı planlıyor ve şu anda bunu öneren mevcut veriler var. kobrevax genel olarak diğer bazı aşılardan daha uzun süreli koruma sağlamada daha iyi olabilir. Cobrevax’ın diğer aşıları destekleyici olarak da kullanılabilmesi mümkündür ve diğer veriler, destekleyici aşıların Omicron enfeksiyonuna karşı bir miktar koruma sağladığını göstermiştir.

Corbevax, daha fakir ülkeler için bir nimet olabilecek tek aşı değil. Sadece bu hafta, Meksika oldu Küba tarafından oluşturulan Abdala adlı üç dozluk aşıya izin veren en son kişi. Abdala ve bir başka Küba aşısı olan Soberna 02, benzer şekilde, köklü ve ucuz aşı teknolojisi kullanılarak geliştirilmiştir ve klinik deneyler göstermiştir ki aşıların %90’ın üzerinde olduğunu etkili hastalığa karşı. Salgının bir yaz zirvesinin ardından, Küba’nın covid-19 vakaları düşmüş çünkü aşılama oranı en az bir dozla %90’ın üzerine çıkmıştır. ülke hala bekliyor DSÖ’nün covid-19 aşılarını onaylayıp onaylamayacağına karar vermesine rağmen, muhtemelen ülke dışında yaygın kullanım sağlamak için gerekli olacak. Bu olursa, Küba söz teknolojisini dünyanın geri kalanına yaymak.

.genel-7

Bir cevap yazın