Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi Kavramsal Görüntü Laboratuvarı

Webb’in ilk büyük yapısal kurulumları tamamlandı ve gözlemevinin Açılabilir Kule Montajı genişletildi, Webb’in güneş koruması hakkında daha fazla bilgi edinmek için bir adım geri atıyoruz. Gözlemevi Projesi Bilim Adamı Michael McElwain, NASAGoddard Uzay Uçuş Merkezi, şu düşünceleri sağladı:

“Webb teleskobu ve bilim aletleri, bir daha asla doğrudan güneş ışığı görmemek üzere gölgeye girmeye hazır. Webb’in benzersiz tasarım özelliklerinden biri, pasif teleskopun 45 Kelvin (-380 derece) çalışma sıcaklığına ulaşmak için beş katmanlı bir güneşlik ile soğutma Fahrenhayt). Devasa güneşlik, açıldığında yaklaşık 70 x 47 fit (21 x 14 metre) veya yaklaşık olarak bir tenis kortu büyüklüğündedir. Güneşlik geometrisi ve boyutu, teleskop herhangi bir zamanda gökyüzünün %40’ını kaplayan bir görüş alanı içerisine işaret edebilecek ve altı ay boyunca gökyüzünde herhangi bir yeri gözlemleyebilecek şekilde belirlenmiştir. Bu yenilikçi mimari, Webb’in duyarlılığının, görev süresi boyunca 15 mikrondan daha kısa tüm dalga boyları için gözlemevinin termal ışıması tarafından tehlikeye atılmak yerine doğal gökyüzü arka planı (çoğunlukla zodyak ışığı) ile sınırlandırılmasını sağlar.

“Fırlatma için, güneşlik bir paraşüt gibi katlandı ve ileri ve geri birleşik palet yapılarına (UPS’ler) yerleştirildi. Hem teleskop hem de güneş korumasının destek yapıları, Ariane 5’in kaportasına sığması ve dinamik fırlatma ortamına dayanması için mekanik olarak birbirine ve uzay aracı otobüsüne bağlanmıştır.

Webb Teleskop Açılma Sırası

Lansmandan sonra ve uzaydaki ilk ay boyunca, ikinci Langrange noktasına (L2) giderken, Webb karmaşık bir açılma dizisinden geçecek. Kredi: NASA, ESA, CSA, Joyce Kang (STScI)

“50 tane var büyük dağıtımlar Webb’i saklandığı yerden, konfigürasyonu operasyonel bir gözlemevine dönüştüren. Güneşlik açma sırası, UPS’lerin teleskoptan mekanik olarak serbest bırakılması ve pozisyona motorize indirilmesiyle önce, sonra kıçta başladı. Açılabilir bir kule düzeneğine monte edilen teleskop ve bilim aletleri daha sonra mekanik olarak serbest bırakıldı ve kaldırıldı. Kıç KGK’nın ucuna takılı, serbest bırakılan ve konumlandırılan, işlevi açılan güneşlik üzerindeki güneş basıncını dengelemek olan bir momentum kanadı vardır. Güneşlik örtüleri, membran serbest bırakma cihazlarının geri çekilmesiyle serbest bırakılır ve yoldan çıkar, sistemi güneşlik katmanlarının açılması için hazırlar. Teleskopik orta bomlar, teleskop görüş hattına dik olarak uzay aracı otobüsünden sırayla dışarı doğru itilir ve katlanmış güneşlik katmanları yığınını nihai, ancak yine de gerilmemiş konfigürasyona çeker. Son olarak, her bir güneşlik katmanı, önce Güneşe bakan katmandan başlayarak ve teleskopa bakan katmanla tamamlanarak yerine gerilir. Açılan güneşlik, teleskopun ve bilim aletlerinin hızlı bir soğumasını başlatır, ancak bilim aletlerinin içindeki yerleşik ısıtıcılar, soğumalarını kontrol etmek ve kontaminasyonu önlemek için kullanılacaktır.

“Bu adımlar yerde test edilmiş ve Görev Operasyon Merkezi’nde operasyonel olarak prova edilmiş olsa da, başarılı bir görev için bu kritik faaliyetlerin yürütülmesi gerekir. Ekibimize en iyi dileklerimle ve soğukkanlı kalın Webb!”

– Michael McElwain, Webb gözlemevi proje bilimcisi, NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkeziuzay-2

Bir cevap yazın