Webb Kıç Momentum Flap dağıtımı. Kredi: NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi Kavramsal Görüntü Laboratuvarı

Webb ekibi, bugün saat 9’dan (EST) kısa bir süre sonra (30 Aralık 2021), gözlemevinin kıç momentum kanadının dağıtımını tamamladı. Yaklaşık sekiz dakika süren bir süreçte mühendisler, kanadın tutma cihazlarını serbest bıraktı ve bir yay, kanadı son konumuna getirdi.

Kıç momentum kanadı, gözlemevinin yörüngedeki yönünü korumaya yardımcı olarak, Webb’in ömrü boyunca kullanmaları gereken yakıt mühendislerinin en aza indirilmesine yardımcı olur. Güneş ışığının fotonları geniş güneşlik yüzeyine çarptığında, güneşlik üzerinde basınç uygulayacaklar ve eğer düzgün bir şekilde dengelenmezlerse, bu güneş basıncı, reaksiyon çarkları tarafından barındırılması gereken gözlemevinin dönüşlerine neden olacaktır. Kıç momentum kanadı, bu fotonların basıncıyla hareket edecek, güneş perdesini dengeleyecek ve gözlemevini sabit tutacaktır.

Tıpkı bir gemi direğinin gemi yelkenlerini açmadan önce yerleştirilmesi ve donanımın kurulması gerektiği gibi, Webb’in palet yapıları, momentum kanadı ve orta bomların tümü, Webb’in gümüş güneş korumasının açılması için yakında yerinde olacak. Webb’in planlanan dağıtım zaman çizelgesindeki sonraki adımlar şunlardır: burada özetlenen.uzay-2

Bir cevap yazın