Sosyal medya devi Meta, Kasım ayı boyunca Hindistan’da proaktif olarak 13 ihlal kategorisinde Facebook’ta 16,2 milyondan fazla içerik parçasının “eylemlandırıldığını” söyledi. Fotoğraf paylaşım platformu Instagram, bir uyumluluk raporunda paylaşılan verilere göre proaktif olarak aynı dönemde 12 kategoride 3,2 milyondan fazla parçaya karşı harekete geçti.

Bu yılın başlarında yürürlüğe giren BT kuralları uyarınca, büyük dijital platformlar (5 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip) her ay periyodik uyum raporları yayınlamak, alınan şikayetlerin ayrıntılarını ve bunlarla ilgili yapılan işlemleri belirtmek zorunda.

Ayrıca, otomatik araçlar kullanılarak proaktif izleme yoluyla kaldırılan veya devre dışı bırakılan içeriğin ayrıntılarını da içerir. Facebook, Ekim ayında 13 kategoride proaktif olarak 18,8 milyondan fazla içerik parçası için “harekete geçti”, Instagram ise aynı dönemde proaktif olarak 12 kategoride 3 milyondan fazla içerik için harekete geçti.

Meta, son raporunda, 1 Kasım ile 30 Kasım arasında Hindistan şikayet mekanizması aracılığıyla Facebook tarafından 519 kullanıcı raporunun alındığını söyledi.

Raporda, “Gelen bu raporlardan, 461 vakada kullanıcıların sorunlarını çözmeleri için araçlar sağladık” dedi.

Bunlar, belirli ihlaller için içeriği bildirmek için önceden oluşturulmuş kanalları, verilerini indirebilecekleri kendi kendini iyileştirme akışlarını, hesap saldırı sorunlarına yönelik yolları vb. içerir. 1 Kasım ile 30 Kasım arasında Instagram, Hindistan şikayet mekanizması aracılığıyla 424 şikayet aldı.

Facebook’un ana şirketi yakın zamanda adını Meta olarak değiştirdi. Meta altındaki uygulamalar arasında Facebook, WhatsApp, Instagram, Messenger ve Oculus bulunur.

En son rapora göre, Kasım ayında Facebook tarafından eyleme geçirilen 16,2 milyondan fazla içerik parçası spam (11 milyon), şiddet içeren ve sansürlenmemiş içerik (2 milyon), yetişkinlere yönelik çıplaklık ve cinsel aktivite (1,5 milyon) ve nefret söylemi (11 milyon) ile ilgili içerik içeriyordu ( 100,100).

İçeriğin işlendiği diğer kategoriler arasında zorbalık ve taciz (102.700), intihar ve kendine zarar verme (370.500), tehlikeli örgütler ve bireyler: terör propagandası (71.700) ve tehlikeli örgütler ve bireyler: organize nefret (12.400) yer alıyor.

Çocukları Tehdit – Çıplaklık ve Fiziksel İstismar kategorisinde 163.200, Çocukları Tehlike – Cinsel Sömürü kategorisinde 700.300, Şiddet ve Kışkırtma kategorisinde 190.500 içerik işlem gördü. “Harekete geçirilmiş” içerik, standartların ihlali nedeniyle işlem yapılan içerik parçalarının (yayınlar, fotoğraflar, videolar veya yorumlar gibi) sayısını ifade eder.

Harekete geçmek, Facebook veya Instagram’dan bir içeriğin kaldırılmasını veya bazı izleyiciler için rahatsız edici olabilecek fotoğrafların veya videoların bir uyarıyla kapatılmasını içerebilir.

Facebook’un kullanıcılar tarafından rapor edilmeden önce teknolojiyi kullanarak bulup işaretlediği, üzerinde işlem yapılan tüm içerik veya hesapların yüzdesini gösteren proaktif oran, bu vakaların çoğunda yüzde 60,5-99,9 arasında değişiyordu.

Zorbalık ve tacizle ilgili içeriğin kaldırılması için proaktif oran yüzde 40,7’dir, çünkü bu içerik bağlamsaldır ve doğası gereği oldukça kişiseldir. Çoğu durumda, insanların bu tür içerikleri tespit edebilmesi veya kaldırabilmesi için bu davranışı Facebook’a bildirmesi gerekir. Instagram için Kasım 2021’de 12 kategoride 3,2 milyondan fazla içerik işlem gördü. Buna intihar ve kendine zarar verme (815.800), şiddet içeren ve sansürlenmemiş içerik (333.400), yetişkinlere yönelik çıplaklık ve cinsel aktivite (466.200) ile ilgili içerikler dahildir. zorbalık ve taciz (285.900).

İçeriğin işlendiği diğer kategoriler arasında nefret söylemi (24.900), tehlikeli örgütler ve bireyler: terör propagandası (8.400), tehlikeli örgütler ve bireyler: organize nefret (1.400), çocukları tehlikeye atma – Çıplaklık ve Fiziksel İstismar (41.100), Şiddet ve Kışkırtma (27.500).

Çocukların Tehdit Edilmesi – Cinsel Sömürü kategorisinde Kasım ayında proaktif olarak 1,2 milyon parça içerik işlem gördü.


.genel-8

Bir cevap yazın