Bir CDC laboratuvarında bir petri kabında kültürlenmiş bir Candida auris suşu.

Öldürmesi zor, bazen ölümcül bir mantar bir ABD hastanesinde bir kez daha ortaya çıktı. Bu hafta, Oregon sağlık yetkilileri, bir hastane salgını olarak bilinen dayanıklı mantarın patlak verdiğini bildirdi. candida auris. Rağmen C. auris ABD’de enfeksiyonlar nadirdir, varlığı artıyor gibi görünmektedir ve bunlar eyalette bildirilen ilk vakalardır.

Oregon Sağlık Otoritesi ve İnsan Hizmetleri Departmanına göre, şimdiye kadar salgın Seattle ve Salem Hastanesinde üç hastayı içeriyor. İlk enfeksiyon, “yakın zamanda uluslararası sağlık hizmeti maruziyeti” olan bir hastayı içeren 11 Aralık’ta keşfedildi. Diğer iki hasta yakın zamanda seyahat etmemişti, ancak ilk hastaya maruz kalmış olabilir, bu da hastane içinde yerel bulaşmaya işaret ediyor. Son vaka Pazartesi günü, Oregon sağlık yetkililerinin salgınla ilgili soruşturmalarını açıklamasından sadece bir gün önce doğrulandı.

C. auris ancak son zamanlarda olabilecek nispeten yeni bir tehdittir. evrimleşmiş insanlara zarar vermek. Endişe verici bir mikrop çünkü çoğu zaman veya tümüne karşı dirençlidir. geleneksel antifungal ilaçlar. Sağlıklı bir bağışıklık sistemine sahip insanlar için genellikle çok tehlikeli olmasa da, kolayca olabilir. başka nedenlerle hastaneye kaldırılanlar da dahil olmak üzere sağlığı daha kötü olanları öldürün. Bir ev kurduğu ortamlarda, standart dekontaminasyon karşısında bile hızla yayılma ve kalıcı olma yeteneği, yalnızca korkunç itibarına katkıda bulunur.

Belgelenmiş salgınlar C. auris şimdiye kadar genellikle küçük ve izole olmuştur. Ancak önümüzdeki yıllarda mantarla daha fazla karşılaşacağımıza ve yeni numaralar öğrendiğine dair işaretler var. Teksas ve Washington DC’de birbiriyle alakasız iki salgın vardı rapor edildi bu yıl, örneğin, hastalar arasında iletilen tamamen dirençli suşları içeren bazı vakalarda – bu ilk kez burada belgelenmiştir. Ve pek çok şey gibi, covid-19 salgını muhtemelen sadece C. auris daha çok sorun. Brezilya gibi ülkelerde mantar enfeksiyonunun son salgınları ortaya çıktı hastaneleri kırılma noktasına getiren pandeminin zirveleri sırasında.

Ancak bu son vakalarda, maya kendisinin daha yumuşak bir versiyonu gibi görünüyor. OHA Sağlık Hizmetleriyle İlişkili Enfeksiyonlar Programı yöneticisi Rebecca Pierce, “Neyse ki, bu salgında uğraştığımız organizma mevcut tedavilere yanıt veriyor gibi görünüyor” dedi. Beyan ajanstan. “Yine de, enfeksiyonun yayılmasını önlememiz çok önemli.”

C. auris dünyanın karşı karşıya olduğu iltihaplı süper böcek krizinin sadece bir örneğidir. 2,8 milyondan fazla ilaca dirençli enfeksiyon tahmini ABD’de yılda en az 35.000 ölümle birlikte meydana gelir. Bilim adamları, güçlerini kaybetmiş antimikrobiyallerin yerini alabilecek veya direncin zaman çizelgesini yavaşlatmanın başka yollarını bulabilecek yeni ilaçlar geliştirmeye çalışsalar da, nispeten az ilerleme kaydedilmiştir. Önümüzdeki birkaç on yıl içinde, mümkün süper böceklerin her yıl kanserden daha fazla insanı öldüreceğini.

.genel-7

Bir cevap yazın