Yayınlandı :

Sentetik biyoloji konusunda tutkulu iki Danimarkalı tasarımcı, bitkiler gibi canlı organizmaların DNA’sında internet verilerini depolama olasılığını araştırıyor. Kendi Bulutunuzu Yetiştirin adlı projeleri, bitkilerde bu depolamanın teknik olarak mümkün olduğuna ve giderek daha fazla enerji tüketen ve kirletici veri merkezlerinin karbon ayak izini azaltacağına inanan birçok bilim insanının ilgisini çekiyor.

Neredeyse 10 yıl önce, araştırmacılar başardı DNA dizilerindeki ikili verileri kodlamakcanlıların genetik bilgilerinin hücrelerde kaydedildiği çift sarmal moleküler zincir. Birkaç yıl sonra bilim adamları, manipüle edilmesi daha kolay olan sentetik DNA’yı kullanmayı tercih ettiler. tonlarca bilgiyi minimum alanda arşivleyebilir, yüzbinlerce yıldır.

Sentetik biyoloji meraklıları ve çevre aktivistleri olan iki Danimarkalı tasarımcı ve sanatçı Cyrus Clarke ve Monika Seyfried, bu canlı organizmaları yok etmeye gerek kalmadan bitkilerdeki verileri kodlamak ve yeniden okumak için bir süreç geliştirdiler. Onların projesi denir Kendi Bulutunuzu Büyütün, “Kendi bulut bilişim sunucunuzu büyütün” olarak tercüme edilebilir. Amaçları, ” veri ısınması », Fosil yakıtlarla çalışan enerji santralleri tarafından üretilen gigawatt’lık elektriği yutarak gezegeni aşırı ısıtan veri merkezleri. ” 2025 yılına kadar, depolama çiftlikleri 20’den fazla dünya enerjisinin yüzdesi », Projeden doğan start-up’ın yöneticisi Cyrus Clarke’ı belirtir.

Bu projeye sanatçı olarak başladık, ben bir tasarımcıyım ve aynı zamanda eğitim alarak sanatçı olan Monika Seyfried ile çalışıyorum. Bu fikri 5 yıl önce bulduk ama yavaş yavaş birçok insan, özellikle de bu bilgisayarları ve “biyolojik” sunucuları geliştirmemize yardım eden Amerikalı bilim adamları bize katıldı. »Cyrus Clarke diyor.

Bizim sürecimiz, ikili verileri doğrudan DNA’ya yazan büyük dijital firmaların şu anda denediği gibi çalışmıyor. Bu verileri önce sentetik DNA üzerinde kodlayarak birkaç ara adım icat ettik. Daha sonra sayısallaştırılmış bilgiyi içeren sıvı formdaki bu karışım bakteriler tarafından yutulur. Bu mikroorganizmalar daha sonra verileri depolayacak olan bitkiler tarafından doğal olarak emilir. », Cyrus Clarke’ı açıklıyor.

Bitkiyi yok etmeye gerek kalmadan bakterileri bitkiden uzaklaştırarak, genetik bir dizileme aracıyla bilgiler tersten okunur. Bu biyo-veri merkezlerini bahçelerde çoğaltmayı veya tüm ormanları dikmeyi planlıyoruz, belki de yakında tarım ve veri toplamaktan sorumlu olacak geleceğin çiftçileri için yeni bir meslek türü yaratacağız. O ekler.

Bu sanatsal projenin ekipleri, biyoteknolojilerinin ilk işlevsel altyapılarını yaşam boyu test etmek için bir başlangıç ​​oluşturmak. Örneğin, “Veri Bahçesi” laboratuvarında, İnternet kullanıcıları birkaç saat içinde taranan verileri metne, resimlere veya MP3 dosyalarına dönüştürme “organik” bir formatta.

Genç şirket halen bitki DNA’sındaki dijital kodlama sisteminin ince ayarını yapmaya odaklanıyorsa, nihayetinde sürecini sanayileştirmeyi ve biyolojik bilgisayar sunucularını büyük web firmalarına pazarlamayı planlıyor. Ve belki de Tabiat Ana’nın ve tamamen depolamaya adanmış ormanların yardımıyla, dijital bulimiamız bu sefer iklim öldürücü CO2’yi atmosfere salmak yerine emecek.

Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa bize [email protected] adresinden yazabilirsiniz.

.genel-10

Bir cevap yazın