Çin hükümeti, kapsamlı bir sosyal kredi sistemine sahip her birey ve şirket için belirli bir güvenilirlik ve kredibiliteyi belgelemek istiyor. Ancak inisiyatifin özellikleri Orwellian özelliklere sahiptir. Sinolog Kolja Quakernack Pazartesi günü Kaos Bilgisayar Kulübü’nün (CCC) uzak Kaos İletişim Kongresi’nde (rC3) yaptığı açıklamada, Komünist Partinin (KP) gayri resmi olarak “her şeyi geriye dönük olarak ayarlama” hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

Quakernack, dün Noel pazarında sıcak şarap içmek gibi davranışlar hala mükemmel olsa bile, yarın algoritmik süreç kullanılarak cezalandırılabileceğini açıkladı. Özellikle bu, Sincan özerk bölgesindeki eşcinseller ve Müslüman Uygurlar gibi sosyal ve etnik azınlıklara zulmü kolaylaştırıyor. Derinliği şeffaf olmayan kullanılan algoritma daha sonra karar organı olarak geliştirilmelidir.

“Vatandaş Puanı” şeklinde bir vatandaş derecelendirmesi de dahil olmak üzere sosyal kredi sistemi için çok sayıda şehir ve ilde konsept ve bölgesel deneylerle Çin, uzun süredir manşetlerde bulunuyor. Hükümet tarafından ilk kez 2014 yılında Pekin’de açıklanan “anabolik steroidlerle ilgili Schufa” artık tam olarak programa uygun değil, ancak ulusal bir yasa temelinde yürütülecek. Testlerin resmi operatörü olarak – KP’nin kontrolüne rağmen – Tencent, Alibaba & Co. gibi özel uygulama geliştiricileri Quakernack’i açıkladı. Sadece sistem kontrollü kararlardan bahsetmekle kalmaz, masumiyetle ellerini yıkarlar. Herkes kendi yaptıklarından sorumludur deniliyor. Sistem, bu durumda kuralları sonradan değiştirebilecek kişiler tarafından yapılır.

Araştırmacıya göre, “birinin alabileceği” tüm olası veriler puana akıyor. Örneğin, çevrimdışı ve çevrimiçi davranışlar, satın almalar, sohbet süreçleri ve akıllı telefonlardan alınan GPS bilgileri ile ilgilidir. Biyometrik ses, yürüyüş ve yüz tanıma ile analiz edilen video gözetim kayıtları da dahil olmak üzere her şey büyük bir buluta taşınır. Amaç, uygunsuz atık ayırma veya trafik suçları gibi kayıtlı davranışları belirli bir kişiye atamaktır.

Quakernack, “Tüm veriler gerçek zamanlı olarak kaydedilir” ve gizemli algoritma ile değerlendirilir, vurguladı. Gönüllü çalışma gibi “istenen davranış” için artı puanlar vardır. Yasaları çiğneyenler veya kuralları ihlal edenler kesinti alır. İlgili dijital hesap veya puan sayısı açıkça görüntülenebilir. Özellikle yüksek bir seviye söz konusu olduğunda, ücretsiz kütüphane kartı veya kefalet taleplerinden feragat gibi ayrıcalıklar cazipti. Aksi takdirde yaptırım riski vardı: Puan düşük olsaydı, artık birinci sınıf biletler ve yabancı vizeler olmayacaktı ve bir noktada seyahat özgürlüğü tamamen kısıtlanacaktı. Çocuklar artık iyi okullara gidemezdi. Bu yüzden insanlar iyi davranışlar için yeniden eğitilmelidir.Kolja Quakernack, padeluun, Thilos Weichert ve moderatör Katrin Schwahlen

(Resim: 4.0 rC3 media.ccc.de ile CC)

İçeriden ve dışarıdan saldırıya uğrayabilecek sistemi yönetmedeki teknik eksiklikler ve zorlukların yanı sıra sosyal ve etik sorunlara da değinen bilim insanı, “İyi davranışın ne olduğuna kim karar veriyor?” diye sordu. Herkes sadece noktalara bakarsa, nasıl davranılacağına dair içsel kodu kaybederdi. Sonuç olarak, sistem sağduyunun ve iyi yetiştirilmenin yerini pek alamaz.

Bir araştırmaya göre, Çinlilerin yaklaşık yüzde 80’i prensipte yüksek suç oranı, yolsuzluk ve dolandırıcılık nedeniyle vatandaş puanını destekliyor, Quakernack’e göre bu, zaten etkilendikleri ve eksi puanlardan korktukları gerçeğiyle de açıklanabilir. Çin topraklarında bulunan herkes dahildir. Orta Krallık’ta faaliyet gösteren Alman şirketleri “sistemi dayatıyor”.

Eski Schleswig-Holstein veri koruma görevlisi Thilos Weichert, Schufa ile benzerlikler tespit etti. Alman kredi kurumu ayrıca algoritmasını ticari ve ticari sır olarak kilit altında tutuyor. Buna ek olarak, Schufa ayrıca yerleşim bölgesinden kredi itibarı konusunda da sonuca varmaktadır. Infoscore ve Creditreform gibi yerel kredi kuruluşları olası tüm kaynaklardan giderek daha fazla veri çalmaya çalıştığında, kamuoyunda büyük bir tepki oluşacaktı. Çin’de ise temkinli direniş en iyi ihtimalle gerçekçi. Gizlilik gibi temel haklar ve amaç sınırlaması gibi veri koruma ilkeleri burada uygulanamaz.

Almanya’da da pek çok insan, bu tür gözetim sistemlerinin kendilerini değil, yalnızca “başkalarını taciz ettiğini” düşünüyor, sivil haklar örgütü Digitalcourage’dan padeluun’a dikkat çekti. Bu tür yaklaşımlara karşı olan herkes bu alanda kararlı milletvekillerini desteklemelidir. Aksi takdirde, suç ve terörle mücadele için gerçek bir katma değeri olmayan saf güvenlik tiyatrosu yasalarını geçirmeye devam ettiler.


(kbe)

ana sayfaya

.genel-14

Bir yanıt yazın