21 Aralık Salı, Baidu a açık metaverse projesi bir basın toplantısı sırasında. Çinli dev, yıllık “Create 2021” etkinliğini duyurdu XiRang’ın ilk versiyonunda yer alacak, meta veri deposuna verilen ad. Baidu, bu sanal dünyanın sona ermekten çok uzak olduğunu belirtiyor ve onu iyileştirmek için altı yıllık bir son tarih ilan ediyor.

XiRang: Baidu’ya göre metaverse

Metaverse çılgınlığı küreseldir. Amerikalı, Avrupalı ​​ve Çinli teknoloji devleri, önümüzdeki yıllarda İnternet’in geleceğini neyin temsil edebileceğine bakıyor. Birkaç gün önce, Baidu, dünyanın dört bir yanındaki gazetecilere metaverse vizyonunu açıkladı. Pekin merkezli şirket, yıllık geliştirici etkinliğini sanal dünyası XiRang’da düzenlemeyi planlıyor. Baidu, bunun Çin’deki Metaverse’de yapılacak ilk böyle bir etkinlik olacağını söylüyor.

aynı kategoride

Gina Raimondo masa başında

Ticaret Bakanı Gina Raimondo, DSA ve DMA üzerinde tartışma yarattı

XiRang’ın gösterisine izin verildi Baidu’ya göre metaverse vizyonu hakkında bazı detayları keşfedin. Kesin olmasa da şu an için avatarların duvarları geçme, sokakta yürüme veya toplu taşıma kullanma imkanı var. Sanal dünya, kullanıcıların bir dünyadan diğerine çok kolay gezinebilecekleri bir harita sunar. Kısacası, Amerikalılar tarafından ortaya çıkarılanlara çok yakın bir metaverse.

Neden bu kadar uzun?

Ancak 21 Aralık’taki basın toplantısında Baidu metaverse yöneticisi Ma Jie bu konuda temkinli davrandı. Ona göre, uygulamanın geliştirilmesi geçen Aralık ayında başladı, ancak büyük olasılıkla yine de gerekecek “Nihai versiyonun piyasaya sürülmesinden altı yıl önce”, Ma Jie’ye göre. Oldukça belirsiz kaldı bu gecikmeyi açıklayabilecek sebepler üzerine. Baidu’nun uygulaması şu anda var olduğu şekliyle 100.000 sanal katılımcıyı barındırabilir. “Create 2021” konferansı bir çarpışma testi görevi görecek.

Şunlar altı yıllık çalışma sürpriz değil Stansberry Research analisti Brian Tycangco için. o tahmin ediyor “Metaverse, küresel teknoloji topluluğunda bir moda kelime olsa da, hala emekleme aşamasında. Pek çok insan bu kelimenin bugün ne anlama geldiğini veya önümüzdeki 3-5 yıl içinde ne anlama geleceğini tam olarak bile anlamıyor” dedi.. Onun için Amerikan teknoloji devleri kendinden geçiyor gelecek yıllarda son versiyonları vaat ederek.

Bu gecikmenin nedeni Çin hükümetinin vidayı çevirmesi olabilir… Pekin geçtiğimiz günlerde kişisel verilerle ilgili yeni bir yasa çıkardı. Ancak bu altı yıllık süre yatırımcı tarafında hayal kırıklığı. Wedbush Securities araştırmacısı Dan Ives’e göre, “Bu altı yıllık gecikme yatırımcıları endişelendiriyor ve Baidu’nun önümüzdeki yıllarda bu devasa metaverse pazarını tamamen kaçırabileceğini gösteriyor”. 22 yıl önce kurulan şirket bu konuda yeterince iddialı olmayabilir.genel-16

Bir cevap yazın