Instagram başkanı Adam Mosseri, hala Kids versiyonunu oluşturmanın uzun vadede “yapılması gereken doğru şey” olduğuna inandığını söyledi.

Instagram , ebeveyn denetimi araçları geliştirmeye odaklanmak için çocuklar için oluşturduğu özel bir hizmet olan Instagram Kids’in geliştirilmesini duraklatıyor. Ayrıca, daha geniş dünyayı, çocuklar için bir Instagram uygulamasının aslında iyi ve gerekli bir şey olduğuna ikna etmek için aradan yararlanmayı amaçlıyor.

Instagram’ın çocuklara özel bir uygulama üzerinde çalıştığı haberi ilk olarak Mart ayında Buzzfeed tarafından bildirildi . Instagram, hizmetin geliştirilmekte olduğunu doğruladı ve hak örgütlerinin yanı sıra, daha küçük çocuklara sosyal medyaya erişim sağlamanın etkisinden endişe duyan zorbalık ve akıl sağlığı gruplarının öfkesiyle karşılandı. Geçen ay The Wall Street Journal tarafından yapılan bir rapor , Facebook’un dahili araştırmasının Instagram’ın gençler için kötü olduğunu gösterdiğine dair endişeleri dile getirdi ve bu da şirket üzerindeki baskıyı artırdı.

Ancak Instagram şu an için çocuk uygulamasındaki çalışmaları askıya alsa da, gelecekte böyle bir uygulamanın görünmeye devam etmesi muhtemel.

Pazartesi günü yayınlanan bir blog yazısında Instagram başkanı Adam Mosseri, Instagram Kids’i oluşturmanın hala “yapılması gereken doğru şey” olduğuna inandığını söyledi . Çocuklar zaten çevrimiçi olduklarından ve Instagram’a (yalnızca 13 yaşından büyüklerin erişebildiği) erişmek için yaşlarını yanlış beyan ettiğinden, Instagram’ın 10-12 yaş grubundaki çocukların kendilerine ayrılmış yaşa uygun bir hizmete sahip olması için en iyi yol olduğunu düşündüğünü söyledi. Instagram Kids, uygulamanın yetişkinlere yönelik sürümünü çoğaltmak için tasarlanmayacak, ancak reklamsız ve doğrudan ebeveynler tarafından denetlenecek şekilde tasarlanacağını da sözlerine ekledi.

Mosseri, “Niyetimiz bu sürümün bugünkü Instagram ile aynı olması değil” dedi. “Ebeveynler, çocuklarının uygulamada geçirdikleri zamanı denetleyebilir ve onlara kimlerin mesaj gönderebileceğini, kimlerin onları takip edebileceğini ve kimleri takip edebileceğini denetleyebilir.”

Bir takip tweetinde Mosseri, Instagram’ın projeyi neden ertelemeye karar verdiğini açıkladı. Instagram Kids, şirket halka açılmaya hazır olmadan önce sızdırıldı, bu da Instagram’ın bu konudaki soruları yanıtlamaya ve insanların korkularını gidermeye hazır olmadığı anlamına geldiğini söyledi. The Wall Street Journal’ın haberlerinin yol açtığı endişe artışını takiben, şirketin daha fazla zaman alması gerektiği açıktı, diye ekledi.

Bir cevap yazın