Yeni iPhone’larla birlikte yeni özellikler geliyor. Ve önümüzdeki haftadan itibaren Apple HomeKit kullanıcıları iOS 15, HomePod 15, tvOS 15 ve watchOS 8 yazılım güncellemelerinden bolca yararlanacak. Apple, bunların hepsinin aynı gün, yani 20 Eylül’de sunacağını onayladı.

Bu nedenle, sınırsız HomeKit Secure Video kameralar, Apple TV 4K’nız için bir hoparlör olarak HomePod Mini veya Apple Watch’ınızda kapı zilinizi görme şansı sizi heyecanlandırıyorsa , şanslısınız.

Pazartesi günü çıkacak olan tüm yeni HomeKit ve HomeKit ile ilgili özelliklere bir göz atın.

APPLE TV’NİZİ HOMEPOD’DA SİRİ İLE KONTROL EDİN

Son olarak, Apple TV’nizi açıp kapatmak, belirli bir şov veya film başlatmak veya oynatmayı sizin için duraklatmak veya devam ettirmek için HomePod’unuzda Siri’yi kullanabileceksiniz. Bu, bir süredir Amazon’un Alexa’sının ve Google’ın Asistanının akıllı hoparlörlerinin bir özelliği olmuştur (bir Fire TV cihazı veya Chromecast ile eşleştirildiğinde) ve Apple’ın Siri hoparlörlerini eşit seviyeye getirdiğini görmekten memnunuz.

HOMEPOD MİNİ’NİZİ APPLE TV HOPARLÖRÜNÜZ OLARAK AYARLAYIN

Tek bir veya bir çift HomePod Mini artık Apple TV 4K’nızın varsayılan hoparlörü olabilir. Bu özellik daha önce yalnızca orijinal (artık üretilmeyen) HomePod’da mevcuttu, ancak şimdi Apple’ın daha küçültülmüş (ve üretilmeyen) akıllı hoparlörü için mevcut.

HOMEKİT KAMERALARINIZIN SPOT PAKETLERİ OLMASINI SAĞLAYIN

Apple TV 4K veya HomePod Mini aracılığıyla Apple’ın HomeKit Secure Video’suna (Apple’ın akıllı ev kameralarınızdan gelen görüntüleri saklama seçeneği) bağlanan güvenlik kameraları artık bir paket gördüklerinde size haber verebilir. Bu, insan, hayvan ve araç algılamaya ek olarak sunulur ve şu anda piyasada bulunan iki HKSV uyumlu konut kapı zilinin — Logitech View ve Netatmo Smart Video Doorbell — kullanışlılığını artıracaktır.

APPLE TV’NİZDE BİRDEN FAZLA HOMEKİT KAMERA GÖRÜN

Apple TV artık HomeKit kameralarınızdan yalnızca bir tane yerine birden çok yayın akışı gerçekleştirebilir, böylece alanınızı büyük ekrandan inceleyebilirsiniz. Ayrıca yakındaki aksesuarların (ön kapı kilidi veya sundurma ışığı gibi) kontrolünü de sunacak, böylece uzaktan kumandayı kullanarak ışıkları açabilir ve kapının kilidini açabilirsiniz – telefonunuzu çıkarmanıza gerek yok.

SINIRSIZ HOMEKİT GÜVENLİ VİDEO KAMERA EKLEYİN

Birden fazla kameradan bahsetmişken, iPhone ve iPad’inizdeki iOS15 güncellemesi ile yeni iCloud Plus 2TB planına (ayda 9,99 ABD doları) kaydolursanız artık HomeKit Secure Video’ya sınırsız sayıda kamera ekleyebilirsiniz. Daha önce, izin verilen maksimum sayı 5’ti; bu, tüm evin içini ve dışını kameralarla kapatmak istiyorsanız biraz sınırlayıcıdır.

SİRİ İLE DAHA FAZLA YERDE KONUŞUN

Sesli asistan, diğer hoparlör etkin HomeKit aksesuarlarına geliyor. Ecobee SmartThermostat şimdiye kadar sadece teyit aksesuardır – ve fonksiyon Ecobee göre, birkaç hafta süreyle canlı gitmeyecek. Ancak, Siri’den akıllı ev cihazlarını kontrol etmesini, zamanlayıcıları ve alarmları ayarlamasını ve evinizdeki daha fazla odada interkom özelliğini kullanmasını istemenize olanak tanıyan yakında daha fazla cihazın gelmesi muhtemeldir. Aygıtın istekleri iletebilmesi için yine aynı ağda bir HomePod Mini’ye ihtiyacınız olacak.

SİRİ’YE DAHA SONRA BİR ŞEYLER YAPMASINI SÖYLE

Siri, ev kontrolü konusunda daha akıllı hale geliyor ve sesli asistandan daha sonra veya bir olaya dayalı olarak bir şeyler yapmasını istemenizi sağlıyor. Bu, “Hey Siri, evden çıktığımda ışıkları kapat” veya “Hey Siri, akşam 6’da TV’yi kapat” gibi komutları kullanabileceğiniz anlamına gelir.

EVİNİZİ BİLEĞİNİZDEN KONTROL EDİN

WatchOS 8 ile Apple Home uygulaması çok ihtiyaç duyulan bir yeniden tasarıma kavuşuyor. Artık tek tek aksesuarlara ve HomeKit Sahnelerine erişebilirsiniz ve saat, kontrol için hangi cihazların ve Sahnelerin sunulacağını belirlemek için bağlamı kullanır. Ayrıca HomeKit özellikli kamera beslemelerini bileğinizde görebilir ve tüm eve, ayrı odalara veya kişisel cihazlara hızlı bir şekilde mesaj yayınlamak için Intercom’u kullanabilirsiniz.

HomePod’unuzun ve HomePod Mini’nizin yazılımını güncellemek için Apple Home uygulamasında Ev Ayarları’na gidin (otomatik güncellemeleri buradan açabilirsiniz). Apple TV 4K için aygıtınızdaki ayarlar menüsüne bakın ve Apple Watch için iPhone’unuzdaki Watch uygulamasını veya saatin kendisindeki ayarlar uygulamasını kullanın.

Bir cevap yazın