Pandemi dönemi boyunca neredeyse eğitimden, iş toplantılarına vs. tüm iş ve işlemler uzaktan yapılmaya çalışıldı. Bunun için de en önemli malzemelerden biri kameralardı. Dizüstü bilgisayarlar üzerinde gelen kameralar veya web kameraların çözünürlükleri genelde düşük olduğu için kalite görüntü aktarımları yapılamıyordu. Bunun için kullanıcılar aslında fotoğraf makinelerini kullanmak istediler. Fakat yazılımsal olarak desteklemediği için bu konuda başarılı olamadılar.

Bunun üzerine Sony, Canon, Fujifilm ve Olympus gibi firmalar özel yazılımlar geliştirerek makinelerini web üzerinden paylaşılmasına izin verdiler. Aslında önceden de kullanıcılar DSLR’lerini veya aynasız kameralarını web kamerası olarak kullanabilirdi, ancak çalışması için ek donanım ve yazılım kullanmanız gerekirdi. Firmaların yeni yazılımıyla beraber, cihazlar ek bir şeye ihtiyaç duymadan tak ve çalıştır ile kolay bir şekilde cihazlarını kullanabilir duruma geldiler.

Nikon‘un en son yapmış olduğu güncelleme ile beraberde artık Nikon kullanıcıları da kolay bir şekilde fotoğraf makinelerini web kamera olarakta kullanabilecekler.

Nikon Webcam Utility Yazılımından yararlanmak isteyen Nikon sahipleri için, yazılımı Nikon’un web sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ancak tüm kameralar şu an için desteklenmiyor.

Bir cevap yazın