Google’un yaptığı en büyük hamlelerden biri de dünyaca ünlü video içerik sitesi olan “youtube” u 2006 yılında satın alması olmuştu. Bu hamle ile beraber youtube üyelikleri Google hesaplarına bağlandı. Videolar içerisine Google reklamları yer almaya başladı. Youtuber kavramı o yıllarda olmasa da video içerik düzenleyicileri için Google reklamları gelir elde etmeleri için büyük imkân sağlamış oldu.

Bu yazımızda bir youtube kanalı nasıl açılır? Sorusuna cevap bulacaksınız.

İlk aşama olarak şunu tekrar belirtelim Youtube kanalı açabilmek için Google hesabınızın olması gereklidir. Öncelikle “gmail.com” sitesine girerek Google hesabı oluşturmalısınız.

Google Hesabı Nasıl Oluşturulur?

Yukarıdaki resimdeki gibi “Hesap oluşturun” a tıklayarak “Kendim için” seçeneğine tıklıyoruz.

Daha sonra resimdeki gibi bir kayıt formu gelecek, bu formu doldurup “ileri” diyoruz. Aynı zamanda bize bir “gmail” e-mail adresi de oluşturmuş oldu.

3. Bölümde sizden kişisel bilgilerinizi isteyecek. Burada telefon numaranızı vermek zorunda değilsiniz ancak şifre unutma gibi durumlar için kurtarma epostası girmelisiniz.

4. Bölümde Google gizlilik şartları mevcut bu kısmı isterseniz okuyabilirsiniz. “Kabul ediyorum” diyerek devam ettiğimizde artık Google hesabı oluşmuş olacak.

Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

İlk aşama olarak “youtube.com” adresine giriş yapıyoruz.

Sağ üst tarafta “OTURUM AÇ” butonuna tıklıyoruz.

Oluşturmuş olduğumuz gmail adresini ve şifresini girerek oturum açıyoruz.

Oturum açıldığında sayfa otomatik olarak sizi youtube.com sitesine iletecek.

Oturum açıldığında sağ üst tarafta hesap isminizin baş harfi görünecek. Oraya tıklayarak açılan menüden “Kanal oluştur” seçeneğine tıklıyoruz.

“BAŞLAYIN”  diyerek devam ediyoruz.

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi oluşturulacak olan kanalın adı sorulmaktadır. “Özel bir ad kullanın” kısmını seçmenizi öneririz.

Eğer hesap adınız kanal adınızla aynıysa buna gerek yok “Kendi adınızı kullanın” kısmını seçebilirsiniz.

“OLUŞTUR” diyerek kanalımızı oluşturmuş olduk.

Youtube Kanalının Düzenlenmesi?

Bu bölümde “Resim Yükle” kısmından kanal resminizi oluşturabilirsiniz. Kanal hakkında açıklamalar yapabilirsiniz. Kanalınızla ilgili web siteniz ve sosyal medya hesaplarınız varsa bunları bu kısımdan ekleyebilirsiniz. Burada zorunlu alan kanalınızla ilgili bir açıklamada bulunmak, bir şeyler yazmak zorundasınız. Daha sonra tekrar düzenlemelerde bulanabilirsiniz. “KAYDET VE DEVAM ET” diyerek işlemi bitiriyoruz.

Kanalımız video yüklemeye hazır hale geldi. “VİDEO YÜKLE” diyerek hazırlamış olduğunuz video içeriği yükleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın